Yeni Hollanda hükümeti AB'nin ortak göç politikasından vazgeçmek istiyor: bu mümkün mü?

Hollanda, siyasi gündemin en sıcak konularından biri olan göç konusunda Brüksel ile anlaşmazlığa sürüklenebilir.

REKLAM

Hollanda'da yeni hükümetin gündeminin merkezinde yer alan göçmen meselesi, ülkeyi Avrupa Birliği (AB) ile çatışmaya sürükleyebilir.

Eski ulusal istihbarat başkanı ve yeni başbakan olan 67 yaşındaki Dick Schoof, dört partili koalisyonun desteğiyle Salı günü geç saatlerde başbakanlık görevini devraldı.

Koalisyonda Geert Wilders'in aşırı sağ Özgürlük Partisi (PVV), Dilan Yeşilgöz-Zegerius liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC) ve Tarımsal Yurttaş Hareket Partisi (BBB) ​​yer alıyor. ).

PVV'nin beklenmedik ittifaktaki hakimiyeti, önceki hükümetin çökmesine yol açan ve geçen yılki seçimlere damga vuran bir konu olan AB ile ortak göç politikasına güçlü bir vurgu yapıyor.

Koalisyonun göç anlaşması, barınma, sağlık hizmetleri, eğitim, mali kaynaklar ve sosyal uyum üzerinde “baskı yarattığı” söylenen göç akışlarını azaltmaya yönelik kapsamlı bir dizi öneri içeriyor.

Bu girişimler arasında göçmenlere yönelik daha katı kabul prosedürleri, olumlu kararların sayısını azaltmak için ispat yükünün tersine çevrilmesi, geçerli oturma izni olmayan kişilerin “zorla da olsa” sınır dışı edilmesi ve Belçika sınırlarında yakalanan düzensiz göçmenlerin derhal ülkelerine geri gönderilmesi yer alıyor (Almandır).

Bir diğer önemli nokta ise şu açıklamaydı: “AB'den çekilme ve göç politikasına ilişkin madde en kısa sürede Avrupa Komisyonu'na sunulacak.”

Henüz resmi olarak sunulmayan bu iddialı talep, üye devletlerin Yeni Göç ve İltica Paktı'na nihai onayı verdikleri hafta yapıldığı için Brüksel'in dikkatini hızla çekti. Bu radikal reform, sığınmacıların gelişini yönetmek için 2015-2016 göç krizine kadar uzanan kolektif ve öngörülebilir kurallar oluşturan bir politika girişimini tamamladı. Kurucu ülkelerden biri olan ve ekonomisi müreffeh olan Hollanda'nın, AB'nin geçmiş ve gelecek politikalarından muaf tutulmak istediği haberi, AB'de şaşkınlık ve derin şüpheyle karşılandı.

AB politikalarından muafiyet talepleri son derece nadirdir.

Danimarka'nın iki muafiyeti var: Avro Bölgesi ve Özgürlük, Güvenlik ve Adalet Alanı (AFSJ). İrlanda ayrıca iki muafiyetten de yararlanmaktadır: Birleşik Krallık ile ortak sınırı nedeniyle AFSJ ve Schengen bölgesinden. Polonya'nın muafiyet talep ettiği tek bir politika alanı var, o da yalnızca pratik uygulama sağlayan Temel Haklar Şartı.

Hollanda şu anda Birliğin altıncı muafiyet talebini uygulamaya hazırlanıyor.

Esasında AB, ortak kuralların etkili olabilmesi için aynı şekilde uygulanması gereken ve uyuşmazlık durumunda ulusal kuralların geçerli olduğu bir sistemdir. Aksi takdirde Birliğin “tek pazarı” parçalanacak ve keyfi standartlardan oluşan karmaşık bir labirente dönüşecektir.

Ortak AB politikalarından muafiyet talepleri olağanüstü görülüyor. Çünkü muafiyetler, engellemenin temel mantığını göz ardı ederek müşterek hukuk bünyesinde kalıcı bir boşluk yaratmaktadır. Aynı zamanda doğası gereği politiktir çünkü güçlü bir kırgınlık ya da yoğun bir ilgi olmadığı sürece daha geniş bir politik hedefi engelleyecek bir üye devlet tarafından gündeme getirilmiştir.

Danimarka, 1992 yılında yapılan referandumda Maastricht Antlaşması'nın reddedilmesinin ardından Avro Bölgesi'nden muafiyet, içişleri ve ortak güvenlik ve savunma politikası hakkını kullanmıştır. Ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra Danimarka, AB'nin ortak güvenlik ve savunma politikasına katılma kararı almıştır. tarihi bir referandumdaki politikalar.

1997 Amsterdam Antlaşması, AB kurumlarına göç, adalet, güvenlik ve temel haklar gibi alanlarda yasama yetkisi verilmesini önerdiğinde muafiyet hakkı genişletildi. O zamana kadar ASFJ hükümetlerin elindeydi ve Avrupa Komisyonu'nun katılımı olmadan faaliyet gösteriyordu.

Danimarka'nın ardından İrlanda da aynı muameleyi talep etti ve her iki ülke de kendilerini ASFJ kapsamında alınan kararlardan muaf tutacak bir protokol imzaladı.

Amsterdam Antlaşması'na eklenen protokoller bugün hâlâ yürürlüktedir. İrlanda'nın muafiyeti esnektir ve Dublin'in duruma göre göçmenlik kurallarına dahil olup olmamasına izin verir.

Polonya daha sonra bu örneği takip etti. 2007 Lizbon Antlaşması, Temel Haklar Şartı'na tam yasal yetki vermeden önce, ülke, Şart'ın muhafazakar aile değerleriyle çatışabileceği korkusuyla adli yaptırımlardan muafiyet talebinde bulunmuştu. Şartın Polonya'da uygulanmasını sınırlamak için bir protokol hazırlandı. Polonya'nın muafiyet talebinin gerçek kapsamı o zamandan beri tartışma konusu olmaya devam ediyor.

REKLAM

Hollanda benzer bir göç muafiyeti alabilir mi?

KU Leuven'deki Avrupa Hukuku Enstitüsü müdürü Elise Muir, yeni Hollanda hükümetinin AB göç politikasından çekilmesi hakkında şunları söyledi: “Cevap basit: Bir Üye Devlet, AB mevzuatını kabul ettikten sonra muaf tutulamaz. 'AB. Amaç AB'ye katılmak, Birlik yasalarına saygı göstermeyi taahhüt etmektir.'

Muir, “Ancak bu şu anda pek olası değil ve tüm Devletlerin oybirliğiyle rızasını gerektiriyor” diye ekledi ve mevcut muafiyetlerin yeni ülkeler katıldığında veya anlaşmalar revize edildiğinde oluşturulduğunu kaydetti.

Alternatif olarak tasarının müzakeresi sırasında muafiyet talebinde bulunulabilir. Ancak AB'nin Yeni Göç ve İltica Paktı sonuçlandı ve üye devletlerin uzun zamandır beklenen reformu yeniden tartışmaya pek niyeti yok gibi görünüyor.

Leiden Üniversitesi göçmenlik hukuku profesörü Mark Klaassen de Hollanda'nın “hem mevcut haliyle hem de Göç Anlaşması reformlarından sonra iltica müktesebatına tamamen saygı göstermeye kararlı olduğunu” vurguluyor.

Başvuru tarama süreçlerini genişletme, inceleme prosedürlerini hızlandırma, sığınmacıları yeniden dağıtma ve ortak bir mali havuz oluşturma hükümlerini içeren Yeni Göç ve İltica Paktı, blok genelinde gerçek dayanışmayı sağlamak için ortaya atıldı. Başka bir deyişle amaç, sınır ötesi zorlukların yükünü herkesin omuzlamasını sağlamaktı.

REKLAM

Klaassen ayrıca, “Böyle bir muafiyetin müzakere edilmesi reformla uyumlu olmayacaktır ve bu da (Hollanda'nın) böyle bir geri çekilmesinin düşünülemez olmasının ana nedenlerinden biri” dedi.

“Aşırı sağdan seçmene boş vaat”

Profesör, Hollanda hükümetinin, Komisyon'dan çekilme talebinde bulunarak oybirliğiyle onay alma şansının düşük olduğunun farkında olduğuna ve böyle bir muafiyet elde edilmesi halinde sığınmacıların muhtemelen Hollanda'dan komşu ülkelere taşınacağına inanıyor. Profesör ayrıca bu “cesur hareketin” arkasında seçim kampanyasının olduğuna inanıyor.

Klaassen, “Yeni hükümetimizin Komisyon'a başvurarak muafiyet elde etme prosedürünün olmadığını bildiğine ve anladığına kesinlikle inanıyorum” dedi ve ekledi: “Bu, koalisyondaki aşırı sağ partinin seçmenlerine boş bir söz olarak kalacak.” .”

Avrupa Komisyonu euronews'e yaptığı açıklamada siyasi programlarla ilgili yorum yapmadı ancak anlaşmaya ilişkin 14 Mayıs'ta yapılan son oylamada Hollanda'nın masaya sunulan tüm mevzuatın lehine oy kullandığını söyledi.

Komisyon sözcüsü, “Antlaşmalar, Hollanda'nın bu alanda (içişleri alanı) çekilme hükmünü düzenleyen kurallar (protokol biçiminde) içermiyor” dedi.

REKLAM

“AB hukuku, kabul edildikten sonra ilgili tüm Üye Devletler için bağlayıcı hale gelir ve yürürlüğe girdikten sonra her yasal düzenlemede yer alan özel hükümlere göre uygulanır. Paktın araçları (yeni göç ve iltica) Hollanda için bağlayıcı olacaktır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir