Yaz aylarında turist akınına uğrayan Yunanistan'da aşırı turizm tehdidi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil Yunancadır

Uzmanlara göre, 2023 yılında 7 milyondan fazla turisti ağırlayan Yunanistan'ın başkenti Atina'da bu sayının yüzde 20 oranında artması bekleniyor.

REKLAM

Son iki yıldır turist akınına uğrayan Yunanistan'da aşırı turizm tehlikesi ufukta görünmeye başlıyor.

Geçen yıl 7 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan başkent Atina'da bu yıl bu sayının yüzde 20 artması bekleniyor. Ağustos ayında Atina'nın boş sokaklarının artık tarihe karışacağı düşünülüyor.

Turizmin canlılığı genel olarak olumlu bir gelişme olarak görülse de, turizmin aşırı olduğu durumlarda ziyaretçi akını, başta sosyal yaşam olmak üzere kenti birçok alanda olumsuz etkileyebilmektedir.

Turist sayısı arttıkça ülkeye döviz girişi ve vergi gelirleri artmakta, ülkenin gayri safi yurt içi hasılası (GSYH) güçlenmektedir.

Öte yandan turistik alanların taşıma kapasitesinin fazla olması ve altyapının yetersiz olması nedeniyle aşırı turizm tehlikesine dikkat çeken eleştirel sesler de var.

Her yıl çok sayıda turisti ağırlayan Avrupa şehirlerinde aşırı turizme karşı protestolar devam ederken, bu soruna çözüm bulmak için de birbiri ardına önlemler alınıyor.

Atina'yı etkisi altına alan aşırı turizm sorununun özellikle son iki yılda tekrarladığı söylenebilir.

Birkaç yıl önce ülkenin turizm hedefi çok sayıda turist çekmek ve Atina'yı nihai varış noktası haline getirmekti. Şimdi bu hedefe ulaşıldı ama ne pahasına? Western Attica Üniversitesi'nde turizm yönetimi profesörü olan Katerina Kikilia, kurallara ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Kikilia, “Bu son yılların sorunu, Atinalılar bununla günlük yaşamlarında karşılaşıyorlar. Asıl etki toplum ve çevre üzerinde oluyor ama aynı zamanda toplumun ve devletin temel sorunu da konut sorunu” dedi. , Atina ve Attika'nın birçok bölümünün “turistler tarafından doldurulduğunu” da sözlerine ekledi. “Meşguldü” dedi.

Kikilia, son yıllarda ülkenin bazı bölgelerinde otel altyapısının çok geliştiğini ancak geri kalan altyapıların da geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Kentsel alanlarda sosyo-kültürel etki hakim, turizmin yaygınlaşmasıyla birlikte Daha önce öncelikli olarak kalıcı konutlara hizmet veren bölgelerdeki turistler ve mahallenin çok işlevli karakteri değişti.” .

Barselona'daki protestolar

Geçtiğimiz aylarda Kanarya Adaları ve İspanya'nın Mallorca kentinde turist kalabalığına karşı düzenlenen gösteriler hafta sonu Barselona'ya da sıçradı. Hafta sonu binlerce kişi sokaklara dökülerek turist kalabalığının önlenmesi çağrısında bulundu.

Avrupa'nın en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biri olan Barselona'da, son dönemde kısa süreli kiralamalara karşı da önlem alınmaya başlandı. Atina'nın bir adım daha ileri giderek daha bütünsel bir yaklaşım benimseyeceği tahmin ediliyor.

Atina Belediye Başkanı Harris Doukas, euronews'e yaptığı açıklamada, kentin turizm kapasitesine ilişkin çalışmanın şu anda sürdüğünü ve bu konuda önlem alınacağını söyledi.

“Turizmdeki tüm bu çabaların şehir için ekonomik açıdan pek bir anlamı yok. Şehirdeki eşitsizlikleri daha da derinleştirmemesi için turizmi sürdürülebilir kılmanın bir yolunu bulmalıyız.” diye ekledi.

Çalışmanın amacı, turistik alanların konaklama kapasitesi göstergelerinin hesaplanması, kısa süreli kiralama ve otel birimlerine ilişkin verilerin bölgesel analizi, turist akışlarının analizi, yedi belediye bölgesinin dinamikleri ve zorlukların belirlenmesidir. onların etkili yönetiminde.

Belediyenin şu anda önerdiği müdahalelerden biri de, Avrupa'nın diğer şehirlerinde olduğu gibi, altyapı çalışmaları için beş yıldızlı otellerde 10 avroya kadar esneklik tarifesi olan konaklama tarifesinin Belediyeye atfedilmesi.

Belediye başkanı, “Şu anda turistlerin beş yıldızlı otellerde ödediği günlük 10 avronun Belediye'ye hiçbir şeyi verilmiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir