İsrail'de “Direniş Günü” protestoları: Erken seçim çağrısı yapan göstericiler sokaklara çıktı

İsrail'de protestocular, yeni seçim çağrısı yapan gösterilerin bir parçası olarak ülkedeki birçok ana yolu kapattı.

REKLAM

Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarının dokuzuncu ayında, 7 Ekim'de İsrail genelinde yüzlerce insan sokaklara döküldü.

Hükümet karşıtı protesto grupları Pazar günkü gösteriler sırasında ülkedeki bazı ana yolları kapattı.

Protestocular, Hamas'la anlaşmaya varılmasını, rehinelerin serbest bırakılmasını ve yeni seçimlerin yapılmasını talep etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetine karşı düzenlenen gösteriler, protesto gruplarının başlattığı “direniş haftası”nın bir parçası.

Protestocular, Tel Aviv'deki Kirya askeri karargahının önünde kitlesel bir mitingle sonuçlanacak gösteriler düzenleyeceklerini duyurdular.

Bazı büyük İsrailli şirketler, çalışanlarının hükümet karşıtı grupların duyurduğu protestolara katılmasına izin vereceklerini açıkladı.

İsrail'in en büyük sendika örgütü Histadrut da protesto gruplarının hükümetin istifasını talep eden grevlere destek vereceğini duyurdu.

Cumartesi sabahı saatleri Rehine ailelerinin gösterileriakşam saatlerinde kitlesel protestolara dönüştü ve yüzlerce kişi sokaklara çıktı.

Hükümet karşıtı protesto, “Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu” tarafından düzenlenen ve yakınlarının serbest bırakılması çağrısında bulunan bir gösteriyle birlikte gerçekleşti.

Protesto gruplarından biri olan Topraklarımızda Özgürlük koalisyonunun genel müdürü Eran Schwartz. Times of Israel'e verdiği demeçteHükümetin rehineleri kaderlerine terk ettiğini ve onlara ayrımcılık yaptığını söyledi.

Schwartz, “7 Ekim felaketinin üzerinden dokuz ay geçti ve bu başarısızlığın nedeni olan hükümet hâlâ görevde” dedi ve ekledi: “Vatandaşlardan her şeyi bırakıp Pazar günü bizi desteklemelerini istiyoruz çünkü bu durum ta ki bu durumun değişmesi gerekiyor. seçim tarihi belirlenmeyecek ve “Ülke iyileşme, birlik ve umut yoluna dönene kadar durmayacağız.”

Protestocular, Hamas'la anlaşmaya varılarak rehinelerin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyor.

İki Mısırlı ve Hamas yetkilisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hamas'ın ABD destekli Gazze ateşkes anlaşmasına ilk onayı verdiğini söyledi.

Bu ateşkes gerçekleşirse tüm rehinelerin birbirleriyle değişimi mümkün olacak. İsrail Başbakanı Netanyahu, çatışmalar askıya alınsa bile “Hamas yok edilene kadar savaş devam edecek” dedi.

Hamas'ın 7 Ekim'de kaçırdığı 116 rehinenin Gazze'de olduğuna inanılıyor. İsrail Savunma Kuvvetleri rehinelerden 42'sinin öldürüldüğünü doğruladı.

Kasım 2023'ün sonlarında bir hafta süren ateşkes sırasında Hamas 105 sivili serbest bıraktı.

Yedi rehine askerler tarafından canlı olarak kurtarıldı. Üçü ordu tarafından kazara öldürülen 19 rehinenin cesedi bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir