Borrell'in TDT'den Orban'a açıklaması: AB, Kıbrıs Türk ayrılıkçı varlığını meşrulaştırmayı reddediyor

Macaristan Başbakanı Orban, Türk Devletleri Teşkilatı'nın 5-6 Temmuz'da Şuşa'da düzenlenen resmi olmayan toplantısına katılması nedeniyle Avrupa Birliği'nin tepkisine maruz kalıyor.

REKLAM

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin (AB) bu yıl sonuna kadar sürecek başkanlığı sırasında ilk ziyaretlerini Ukrayna ve Rusya'ya gerçekleştirirken, aynı zamanda Örgütün 2015'te düzenlediği resmi olmayan Türk Devletleri Zirvesi'ne (TDT) de katıldı. 5-6 Temmuz.

Zirvede kendisine “AB manda başkanı” olduğunu hatırlatan Orban'a Josep Borrell tepki gösterdi.

AB'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda “Reddediyor ve yalnızca Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıyor” dedi.

Borrell, paylaşımında AB Dış İlişkiler Servisi'nin resmi internet sitesinde konuyla ilgili yayınlanan açıklamaya da yer verdi.

Metinde Orban'ın resmi olmayan TDT zirvesine katılımının Macaristan ile örgüt arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleştiği ve kendisinin AB'yi temsil etmediği tekrarlanıyor.

Macaristan'ın TDT ile ikili ilişkiler konusunda Avrupa Konseyi'nden (EUCO) herhangi bir yetki almadığı vurgulanırken, Orban'ın Ukrayna ve Rusya ziyaretleri, TDT'nin resmi olmayan zirvesine katılımı Cumhurbaşkanı ziyaretleriyle benzerlik gösteriyor. Avrupa Konseyi'nin Devlet veya Dışişleri Başkanlarına İlişkilerden Sorumlu Temsilcisi'nin bakanlıklar düzeyindeki temaslarında olduğu gibi sorumluluklarının bulunmadığı belirtildi.

Metinde ayrıca, “Uluslararası alanda tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) DTT'ye 'gözlemci' olarak katılma ve bunu meşrulaştırma çabaları AB tarafından reddedilmiştir.” ifadesi yer alıyor.

Gözleme izin veren TDT üyesi ülkelerin, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından benimsenen toprak bütünlüğü ilkesine aykırı hareket ettiği ve AB'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin varlığını ancak uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak tanıdığı yazıldı.

Macaristan Başbakanı Orban, TDT zirvesinde yaptığı açıklamada, “(Önümüzdeki) 6 aylık dönemi bürokratik bir görev olarak değil barış misyonu olarak görüyoruz. Bu nedenle dün Moskova'da görüşmelerde bulundum. Kiev ziyaretimin ertesi günü bu misyon devam edecek” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkiye'nin düzenlediği Kıbrıs Harekatı'nın hemen ardından 1974 yılında kuruldu. BM ve AB gibi uluslararası kuruluşlar tesisin varlığını “Türkiye'nin işgal ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları” olarak tanımlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir