Ukrayna ve Moldova'nın AB'ye katılım müzakereleri başlıyor

Yayın tarihi Son Güncelleme

25 Haziran'da Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna ve Moldova'nın katılım müzakerelerinin başlatılmasını onayladı. Bu adım, Belçika'nın AB başkanlığını Macaristan'a devretmeden birkaç gün önce geldi.

REKLAM

Avrupa Birliği Konseyi (AB), Cuma günü Ukrayna ve Moldova ile Lüksemburg'da katılım müzakerelerinin 25 Haziran'da başlatılması konusunda anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz hafta AB dönem başkanlığını yürüten Belçika, Macaristan'ın engellediği Ukrayna ve Moldova'ya yönelik müzakere çerçevesini onaylamak için gerekli konsensüsü sağlamayı başardı. Cuma günkü hamle görüşmelerin yasal temelini oluşturuyor.

Ukrayna, Rusya'nın işgalinden bir haftadan kısa bir süre sonra Şubat 2022'de AB üyeliğine başvurdu. AB liderleri o yılın Haziran ayında Ukrayna'yı aday yapmak için alışılmadık derecede hızlı harekete geçti, ancak bundan sonraki süreç yavaştı.

İki ülkenin AB'ye doğru yolculuğu oldukça meşakkatli.

Ancak müzakerelerin başlaması, AB'nin sağladığı büyük mali destek gibi, Ukrayna ile güçlü bir dayanışma sinyali gönderiyor.

AB'ye katılmak için aday ülkelerin yasalarını ve standartlarını uyumlu hale getirmek ve hukukun üstünlüğüne ve diğer demokratik ilkelere saygı da dahil olmak üzere bir dizi ekonomik ve siyasi koşulu yerine getirmek için uzun bir süreçten geçmesi gerekiyor. Örneğin Ukrayna'nın köklü hükümet yolsuzluğunu durdurması ve başka reformlar benimsemesi gerekecek.

Bu adım, AB'nin dönem başkanlığı Belçika'nın 1 Temmuz'da görevi Macaristan'a devretmesinden kısa bir süre önce gerçekleşti. Macaristan Başbakanı Viktor Orban hükümetinin altı ay boyunca AB politikalarını belirleyecek olması, Ukrayna ve Moldova'nın AB'ye katılım sürecini dondurabilir.

Orban hükümetinin tutumu, dönüşümlü başkanlığı elinde bulunduran ve Ukrayna'nın adaylığını mümkün olduğu kadar ilerletmeyi amaçlayan Belçika'nın tutumuyla çelişiyor.

Ukrayna'nın katılım süreci, Budapeşte'nin Salı günü açıkladığı resmi AB programında yer almıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir