Dış hatlar gidiş vergisindeki 10 kat artış yeni vergi paketine dahil edilmedi

Uluslararası çıkış vergisinin fiyatının 10 kat artırılarak 1.500 liraya çıkarılması teklifi hâlâ masada.

REKLAM

How Bir Ekonomi gazetesinin perşembe günü yayımladığı habere göre, bu hafta TBMM'ye sunulması beklenen vergi paketinden servet vergisi ve borsa kazanç vergisinin de aralarında bulunduğu sekiz madde çıkarıldı. ancak yurt dışı çıkış vergisinin fiyatında on kat artış hala masada.

Kaldırılan kalemlerin yanı sıra birçok vergi yükümlülüğünde de değişiklik yapılması bekleniyor.

Aylarca üzerinde çalışılan ve beş kez değiştirilen pakette, servet vergisi, borsa kazanç vergisi, bazı tarım ürünlerinin vergi oranları, tapu ve gayrimenkul mülkiyetine ilişkin vergilere ilişkin birçok madde kaldırıldı.

Engellilere yurt dışı çıkış vergisi ve ÖTV muafiyeti

Taslak pakette, son dönemi meşgul eden ve birçok tepkiye yol açan konulardan biri olan yurt dışı çıkış vergisinin 10 kat artırılarak 150 TL'den 1.500 TL'ye çıkarılması da yer aldı.

Söz konusu maddede, bundan sonra dış hatlar gidiş vergisinin her yıl tarhiyat oranında artırılacağı belirtiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engellilerin araç alımlarında uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinin kaldırılması çağrısında bulundu. Bakanlık bu istisnanın kaldırılmasını ve engellilere nakit desteği sağlanmasını önerdi.

Taslakta bu öneriye yer verilmedi ancak muafiyet süresine ilişkin değişiklikler yapıldı. Madde, beş yılda bir kullanılan bu hakkın 10 yıla çıkarılması için hazırlandı.

Borsa İstanbul'da varlık vergisi ve kazanç vergisi

Haberde ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, gelir ve giderleri arasında yüzde 20'den fazla fark bulunan mükellefler için “özel gider beyanı” yapılmasını önerdiği belirtiliyor. Sonuç olarak, açıklanamayan farklardan servet vergisi tahsil edilmesine ilişkin teklif maddesi ilgili taslaktan çıkarıldı.

Son dönemde pek çok kişinin yatırımlarını değerlediği borsadaki alım satım işlemlerinden elde edilen kârların kademeli olarak vergilendirilmesine ilişkin madde taslaktan çıkarıldı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BIST) işlem gören ve 3 yıl süreyle alıkonulan hisselerin alım satımından doğan kârlardan üç aya kadar %10, altı aya kadar %7,5, bir yıla kadar %5, üç yıla kadar %2,5 oranında kar elde edilir. üç yıldan az Vergi indirimini öneren madde geri çekildi. Üç yıldan fazla tutulan hisseler vergiden muaf olacak.

Tapu sicilindeki satış ve kiralama gelirlerinden etkin stopaj yapılması

Taslakta kaldırılan bir diğer madde ise emlak vergileri ve tapu vergilerinin belediye piyasa değeri yerine bölgesel piyasa değerine göre tahsil edilmesi zorunluluğuydu.

Söz konusu yazıda, tapu harçları ve emlak vergilerinin, değerleme uzmanları tarafından belirlenen bölgesel piyasa değerine göre hesaplanıp tahsil edileceği belirtiliyordu.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bankalardan kira vergisi alınmasını önerdiği madde de taslaktan çıkarıldı. Önerilen maddeye göre; Bankanın kiranın yüzde 20'sini ev sahibinin hesabından keserek Maliye Bakanlığı'na göndermesi bekleniyordu.

Kira stopajı olarak adlandırılacak uygulamayla devletin ev sahiplerinden 40 milyar lira kira vergisi tahsil edeceği tahmin ediliyor.

Birden fazla evi olanlardan daha fazla vergi alınması çağrısında bulunan bir diğer madde de taslaktan kaldırılan maddeler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir