NATO Genel Sekreterliğine tek aday Mark Rutte kimdir?

32 NATO üyesinin tamamının onayını alan Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin ittifakın yeni genel sekreteri olması bekleniyor. “Trump'a Fısıldayan”, “Teflon İşareti” ve “Bay Hayır” gibi isimlerle anılan Rutte, güçlü ikna yeteneği ve liderlerle iyi ilişkileriyle tanınıyor.

REKLAM

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin, bir hafta içinde aralarında Macaristan, Slovenya ve son olarak Romanya'nın da bulunduğu tüm üye ülkelerin desteğini aldıktan sonra 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşecek NATO liderler zirvesinde yeni genel sekreter olarak tanıtılması bekleniyor.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'in Perşembe günü yarıştan çekildiğini açıklamasının ardından Rutte'nin tek aday olacağı belli oldu.

Rutte, 2 Ekim'de 5 yıllık bir dönem için Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in yerini alacak.

Rutte, geçen Kasım ayından bu yana askeri ittifakın en üst makamı için kampanya yürütüyor.

“Teflon İşareti”

Rutte, 2010 yılından bu yana Hollanda Başbakanıdır. Bir dizi huzursuz koalisyona liderlik eden Rutte, 2 Temmuz'da görevinden ayrılacak.

“Macaristan Başbakanı Viktor Orban'dan sonra Avrupa Birliği (AB) Başbakanlık Ofisinde en uzun süre görev yapan lider” olan Rutte, kriz siyasetinden başarıyla çıkması nedeniyle ülkesinde “Teflon Markası” olarak tanımlanıyor ve kargaşa.

Başbakan olarak görev yaptığı dönemde yaşanan çocuk yardımı skandalına ve Groningen'deki doğal gaz arama faaliyetlerine rağmen Rutte, görevini korumayı başardı.

Rutte'yi kriz anlarında sorumluluk almamakla eleştiren siyasetçiler, “Sorunlarla Rutte arasında sorumluluğu her zaman bir başkası üstlenir” yorumunu yapıyor.

Kabinesinde görev yapan politikacılar, Rutte'yi “sakin”, “kolay kolay sinirlenmeyen”, “iyi ders çalışan” ve “kendini iyi pazarlayan” bir kişilik olarak tanımlıyor.

“Trump'a Fısıldayan”

Rutte ayrıca Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın yeniden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı olma ihtimaline de hazır görünüyor çünkü Ukrayna'ya askeri destek ve ekonomik politikalar konusunda Trump ile aynı fikirde olmasalar da Trump onu dost olarak görüyor.

2018 yılında ABD'ye yaptığı ziyarette dönemin Başkanı Trump'ın sözlerini “hayır” diyerek yarıda kesmesiyle hatırlanan Rutte'nin, yeni dönemde Trump'ın kararlarının etkilerini iyi yönetebileceği düşünülüyor.

Yedi çocuklu bir ailenin en küçüğü

14 Şubat 1967'de başkent Lahey'de doğan Rutte, yedi çocuklu bir ailenin en küçük üyesi olarak öne çıkıyor.

Gençliğinde piyanist olmayı hayal eden Rutte, üniversite yıllarında ve sonrasında yönettiği Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nin (VVD) gençlik kollarına başkanlık etti.

Rutte, Leiden Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1992 yılında Unilever'e katıldı. 2002 yılına kadar burada çalışan Rutte, 10 yıl boyunca şirkette çeşitli insan kaynakları görevlerinde bulundu.

Evli olmayan ve çocuğu bulunmayan Rutte, özel hayatından ve medeni halinden memnun olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir