Tayland parlamentosu eşcinsel evlilik yasasını ezici çoğunlukla onayladı

Tayland parlamentosunun alt kanadı tarafından kabul edilen eşcinsel evlilik yasasının yürürlüğe girebilmesi için Senato'dan geçmesi ve Kral tarafından onaylanması gerekiyor.

REKLAM

Tayland parlamentosunun alt meclisi, eşcinsel evliliğe izin veren yasa tasarısını ezici çoğunlukla onayladı.

Düzenleme, ülkeyi Güneydoğu Asya'da her cinsiyetten eşler için eşit hakları yasallaştıran ilk ülke yapacak.

Tasarı, oturumda hazır bulunan Temsilciler Meclisi'nin 415 üyesinden 400'ünün onayını aldı; 10 kişi ret oyu kullandı, 2 kişi çekimser kaldı, 3 kişi ise oy kullanmadı.

Onlarca yıldır evlilik eşitliği yasasını geçirmek için mücadele veren ülkede büyük ölçüde muhafazakar değerler var ve LGBTQ+ topluluğu üyeleri günlük yaşamda ayrımcılığa maruz kaldıklarını söylüyor.

Tasarı Senato'dan geçtikten sonra kral da onaylarsa yasalaşacak.

Dolayısıyla Tayland böyle bir yasayı benimseyen ilk Güneydoğu Asya ülkesidir; Tayvan ve Nepal'den sonra Asya'daki üçüncü ülke olacak.

“LGBTQ+ grubunun haklarını iade etmek istiyoruz”

Geçen yıl iktidara gelen Pheu Thai liderliğindeki yeni hükümet, evlilik eşitliğini ana hedeflerinden biri olarak belirledi.

Pheu Thai partisinin sözcüsü ve evlilik eşitliği yasasını denetleyen komitenin başkanı Danuphorn Punnakanta, değişikliğin cinsiyete bakılmaksızın “Tayland'daki herkesi” etkilediğini ve heteroseksüel çiftleri herhangi bir haktan mahrum bırakmayacağını söyledi.

Punnakanta, “Bu yasayla LGBTQ+ grubunun haklarını geri kazanmak istiyoruz. Onlara hak vermiyoruz. Bunlar, bu grubun kaybettiği temel haklar.”

İnsan hakları örgütü Fortify Rights'tan Mookdapa Yangyuenpradorn, tasarının kabulünü Tayland ve LGBTQ+ topluluğu için tarihi bir an olarak nitelendirdi.

Ancak Yangyuenpradorn, yasa koyucuların “anne ve baba” kelimesinin yanı sıra “ebeveyn” kelimesinin de yasaya dahil edilmesini onaylamadığını söyledi ve aktivistlerin bunun LGBTQ+ çiftlerin ebeveyn haklarını sınırlayacağını söylediğini kaydetti.

Tasarı, Medeni Kanun ve Ticaret Kanunu'nda değişiklik yaparak, “erkek ve kadın” ve “karı-koca” sözcüklerinin yerine “gerçek kişiler” ve “eşler” sözcüklerini koyuyor. Bu değişiklik LGBTQ+ çiftlerin tüm yasal, mali ve tıbbi haklara erişebilmesinin önünü açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir