Gazze'ye düşen gıda yardımı çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlandı

İsrail'in karadan, havadan ve denizden kuşattığı ve saldırılarını aralıksız sürdürdüğü Gazze'ye bazı ülkelerin uçaklarla bıraktığı gıda yardımını almak isteyen 18 Filistinli de hayatını kaybetti.

REKLAM

Yardım almaya çalışan Filistinlilerden uçaklardan atlayıp denize düşen 12'si boğuldu, 6'sı ise apar topar kaçarak hayatını kaybetti. Görgü tanıkları, hayatını kaybedenlerden bazılarının çocuk olduğunu bildirdi.

Bu ayın başlarında havadan atılan bazı yardım balyalarının paraşütleri açılamadı ve kasalar Shati mülteci kampında yardım almak için bekleyen sivillerin üzerine “roket gibi” düştü. Kazada 5 kişi öldü, 10 kişi ise ağır yaralandı.

İsrail ordusunun kara yardımının girişini engellediği ve “insani bir felakete” yol açtığı Gazze Şeridi'ne hava yardımları eleştiriliyor.

Gıda yardımlarının karayoluyla çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilmesi nedeniyle uluslararası toplumun pek çok kesimi uçak kullanımına tepki gösteriyor.

Bazı AB yetkilileri ve Birleşmiş Milletler, İsrail'i “açlığı Filistinlilere karşı silah olarak kullanmakla” suçluyor.

Gazze'de faaliyet gösteren uluslararası bir STK'da çalışan bir kaynağa göre, “hava yardımı hem tehlikeli hem de etkisiz.”

Ve yerde bekleyen savunmasız insanlar için ölümcül olabilir.

Gazzeli tamirci Ahmed el Rifi, 18 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ertesi günü ölüm tehlikesine rağmen aynı sahile döndüğünü ve bir sonraki “yardım damlasını” beklediğini söyledi.

Ahmed, “İnsanlar her gün un, su, mercimek ve fasulye almak için birbirleriyle kavga ediyor ve bu süreçte yaralanıyor, hatta ölüyorlar” dedi. Diyor.

Taksi şoförü Uday Nasser, bu tür gıda yardımlarının “son derece aşağılayıcı” olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Güçlü, zayıfı elinden alır. Bazen bıçak çıkarır, hatta ateş ederler.”

Daha önce yardım almak isteyen Filistinliler, Gazze'ye hava yoluyla gönderilen yardımların denize atılması nedeniyle zorluklarla karşılaşıyordu.

Bazılarının küçük balıkçı tekneleriyle denize girdiği, bazılarının ise yüzerek insani yardıma ulaştığı görüldü.

Bazı durumlarda yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kilometrelerce yol kat edip hiçbir şey getiremeden geri dönüyorlar.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Gazze'deki sözcüsü James Elder şunları söyledi: “Halkla (İsrail'le) iletişim kesildiği için gıda yardımı hava yoluyla yapıldı ve onlara ulaşmanın tek yolu buydu.”

İsrail, gıda kamyonlarının Gazze'ye girişini engellediği iddialarını reddediyor. Ancak Birleşmiş Milletler'in Filistinli mültecilere yönelik yardım kuruluşu UNRWA'ya göre, Gazze Şeridi'ne girişte yapılan arazi yardımı savaş öncesi seviyelerin oldukça altında kalıyor.

Savaştan önce en az 550 olan araç sayısı bugün günde sadece 150 civarında.

Ve bu yardımların sadece küçük bir kısmı açlık tehdidi altındaki Gazze'nin kuzey bölgesine ulaşıyor.

REKLAM

Hamas'ın hava yardımına tepkisi: Yanlış, gereksiz ve faydasız

Hamas açıklamasında, uçaklardan atılan yardımların bir kısmının denize, bir kısmının işgal altındaki Filistin topraklarında bir kısmının da tehlikeli bölgelere düştüğünün altı çizilirken, bu durumun yardıma ulaşmak isteyen Filistinlilerin hayatlarını tehlikeye attığı uyarısında bulunuldu. Gazze'ye hava yardımı gönderen tüm ülkelerin daha önce uyarıldığı iddia edildi ancak durum tekrarlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yanlış yönlendirilmiş, gereksiz ve gereksiz hava yardım operasyonlarına son verilmesi, ciddi gıda kıtlığı ve açlık çeken Filistin halkına insani yardım ulaştırılması için kara geçişlerinin derhal ve hızla açılması çağrısında bulunuyoruz. 6 ay boyunca.” Açıklamaya yer verildi.

Açıklamada, “İsrail'in Gazze'de uyguladığı abluka ve zorunlu açlık politikasından Amerikan yönetiminin sorumlu olduğu” vurgulanarak, “tüm uluslararası kuruluşlar görevlerini yerine getirmeye, dünyadaki tüm ülkeler de bu suçu durdurmaya ve kınamaya davet ediliyor. soykırım”. işgalciler tarafından işlendi.”

Amerikalı Yarbay Anderson: Yardımımız okyanusta bir damladır

Yardımı kesenler, Gazze'de 2,4 milyon insanın açlıktan öldüğü bir ortamda bu yardımın küçük bir jestten başka bir şey olmadığını itiraf ediyor.

ABD Hava Kuvvetleri Yarbay Jeremy Anderson, kurtarma operasyonu sırasında yaptığı açıklamada, havadan atılan yardımın ihtiyaç duyulanın yalnızca “kovada bir damlası” olduğunu değerlendirdi.

REKLAM

Anderson ayrıca paraşütün açılmaması durumunda “kimsenin yaralanmaması” için özellikle suya düşmesini sağlamaya çalıştığını da itiraf etti.

“Soldaki yardım güzel medya görüntüleri yaratıyor”

Gazze'deki bir yardım kuruluşunda çalışan bir kaynak şunları söyledi: “Başta ABD olmak üzere yardım sağlayan ülkeler, bunun neredeyse hiçbir fark yaratmadığını biliyor.”

Aynı isim, “Ancak bu yardımlar son derece görünür ve çarpıcı televizyon görüntüleri yaratıyor.” Eleştirdi.

Askeri kargo uçakları alçaktan uçuyor ve arkalarında her biri tonlarca insani yardım taşıyan siyah, pembe veya gri paraşütlerden oluşan bir iz bırakıyor.

STK çalışanı şu yorumu yaptı: “Bunun, daha fazla gıda yardımına izin vermesi için İsrail'e dolaylı olarak baskı yapmanın bir yolu olduğunu düşünüyorum.”

REKLAM

UNICEF: Yüzlerce tır sınırda beklerken gemilere bakım yapılıyor

Bu arada Washington, Gazze'ye kara yardımı akışını artırmak ve bir deniz koridoru oluşturmak için “gece gündüz” çalıştığını söyledi.

ABD ordusu, Gazze'ye deniz yoluyla yardım ulaştıracak yüzer iskelenin Atlantik'i geçmekte olduğunu duyurdu.

Şu ana kadar yardım taşıyan tek gemi Gazze'ye ulaştı. Mart ayı başında Kıbrıs'tan 200 ton yardım taşıyan İspanyol sivil toplum örgütüne ait bir gemiydi.

UNICEF sözcüsü Elder, “Yüzlerce tır yardım dolusu Gazze sınırının diğer tarafında beklerken”, Gazze kıyılarına ulaşan geminin sadece 12 tırın taşıyabileceği miktara eşdeğer olduğunu eleştirdi.

Ayrıca Gazze'de gece uyumanın “tabutta yatmaya” benzediğine dikkat çeken Elder, “Gazzeli çocuklar bu kabusun sona ermesi için öldürülmeyi umuyorlar.” Durumu açıkladı.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir