Fransa parlamentosu “1961 Paris katliamını” kınayan bir karar tasarısını kabul etti

Kabul edilen kararda, ulusal günler ve resmi törenler kapsamına “1961 Paris Katliamı” anma gününün de dahil edilmesi istendi.

REKLAM

Fransa Ulusal Meclisi, 300'den fazla Cezayirlinin hayatını kaybettiği “1961 Paris katliamını” kınayan bir kararı kabul etti.

17 Ekim 1961'de Paris'te 300'den fazla Cezayirli göstericinin öldürüldüğü “katliam”ın tanınmasını ve kınanmasını amaçlayan yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Sabrina Sebaihi ve Julie Delpech tarafından hazırlanan tek maddelik yasa tasarısı, 11 aleyhte oya karşılık 67 lehte oyla kabul edildi.

Bağlayıcı olmayan yasa tasarısında, Paris polisinin 17 Ekim 1961'de sadece “Cezayirli Fransız Müslümanlara” uyguladığı sokağa çıkma yasağına karşı çıkan Cezayirli ailelerin barışçıl bir gösteri düzenlediği belirtiliyordu.

Tasarıda “1961 Paris katliamı” kınanıyor ve Cezayirli göstericilerin dönemin Paris polis şefi Maurice Papon'un emri üzerine polisin sert ve ölümcül baskısına maruz kaldığı hatırlatılıyor.

Ayrıca tasarıda, “1961 Paris Katliamı” anma gününün de ulusal günlerin ve resmi törenlerin kapsamına alınması zorunlu kılındı.

Kararın bundan sonra Parlamentonun üst meclisi olan Senato'da tartışılması bekleniyor.

1961 Paris katliamına yol açan dava

Fransa'da 5 Ekim 1961'de Paris ve çevresinde yaşayan Cezayirlilere sokağa çıkma yasağı getirildi.

30.000'e yakın Cezayirli, Paris'teki sokağa çıkma yasağına tepki göstermek ve ülkelerinin bağımsızlık mücadelesine destek vermek amacıyla 17 Ekim 1961'de barışçıl bir gösteri düzenledi.

Ancak aktivistler, dönemin Paris polis şefi Papon'un emriyle sert polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Binlerce kişinin yaralandığı ve 14 bine yakın kişinin tutuklandığı olayda kaç kişinin hayatını kaybettiği resmi olarak belirlenmese de, katliamın görgü tanıkları ve bağımsız kaynaklar, 300'den fazla Cezayirlinin çoğunun ateşli silahla vurularak öldürüldüğünü söylüyor. Fransız polisi tarafından.

Görgü tanıkları, bazı göstericilerin Paris polis merkezinin bahçesinde veya metro istasyonlarında öldürüldüğünü bildirdi.

Fransa 1998'de 40 kişinin ölümünü kabul etmiş ancak katliamı henüz “devlet suçu” olarak tanımamıştı.

2012'den beri anma töreni yapılıyor

Tarihçi Jean-Luc Einaudi'nin 1999'daki gösteriye müdahale emrini veren Papon'a karşı açılan davayı kazanmasıyla katliamın kasıtlı olduğu resmileşti. 2012 yılından bu yana, olayları anma törenleri önceden izin alınarak gerçekleştirilmektedir.

Cumhurbaşkanı Emmaniel Macron, 60 yıl sonra, 17 Ekim 2021'de Paris'te, Cezayir'in bağımsızlık mücadelesine destek vermek için sokaklara çıkan yüzlerce kişinin polis tarafından 1961'de öldürülmesinin yıldönümünde düzenlenen anma törenlerine katılarak bir ilke imza attı.

Macron, dönemin polis şefi Maurice Papon'un yetkisi altında işlenen suçların Fransa açısından haklı görülemeyeceğini söyledi.

Cezayir'in Fransa'ya karşı 8 yıl süren bağımsızlık mücadelesinde 1,5 milyon Cezayirli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir