Gazze'de çocukların tedavi gördüğü hastaneye giden yabancı doktorlar 'dehşete düştü'

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Son vardiyasını tamamlayan Ürdünlü doktor Tanya Hajj-Hasan, “Burada zamanımın çoğunu çocukları hayata döndürmek için harcıyorum” diyor.

REKLAM

Gazze'deki bir hastanede uluslararası doktorlardan oluşan bir ekip çalışıyordu.

Doktorlar “en kötü senaryolara” hazırlıklı olduklarını söylese de, İsrail'in Hamas'a karşı iddia ettiği savaşın Filistinli çocuklar üzerinde yarattığı yıkıcı etki karşısında dehşete düştüler.

“Bir çocuk, kafatasını parçalayan İsrail saldırısının neden olduğu beyin hasarı nedeniyle öldü.

Aynı saldırıda yüzü kısmen tahrip olan kuzeni ise hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Başka bir olayda ise 10 yaşındaki bir erkek çocuk, bilmediği anne ve babasının İsrail saldırısında öldüğünü görünce acı içinde çığlık attı.

“Kız kardeşi de yanındaydı ama yanıklar neredeyse tüm vücudunu kapladığı için onu tanıyamadı.”

Bu açıklamalar Ürdünlü çocuk yoğun bakım doktoru Tanya Hajj-Hasan'a ait.

Hac-Hasan, Gazze'nin Deir al-Balah bölgesindeki Aksa Hastanesinde 10 saatlik gece vardiyasının ardından bu yürek parçalayıcı kayıpları bildirdi.

Gazze'de önemli bir tecrübeye sahip olan ve sürekli olarak savaşın yıkıcı etkilerinden bahseden Hac-Hasan, yakın zamanda şehirde iki haftalık görev turunu tamamlayan bir ekibin parçasıydı.

Gazze'nin sağlık sektörü altı aydır aralıksız devam eden İsrail saldırıları nedeniyle çöktü.

Kentteki 36 hastaneden 12'si yalnızca kısmi hizmet verebiliyor.

Diğer hastaneler yakıt ve tıbbi malzeme tükendikten sonra kapandı, İsrail birlikleri tarafından kuşatıldı veya saldırıya uğradı ya da İsrail bombardımanından ağır hasar gördükten sonra kullanılamaz hale geldi.

Bu nedenle Aksa Hastanesi gibi kısmen işleyen merkezler, çok sayıda hasta ve yaralıyla sınırlı kaynaklarla başa çıkmaya çalışıyor.

Hastanelerin yoğun bakım üniteleri vücutları bandajlarla sarılmış yaralı çocuklar ve oksijen maskesi takan yeni doğan bebeklerle dolu.

Hastane personeli, malzeme sıkıntısına rağmen ellerindeki kaynaklarla en iyi sağlık hizmetini sunmaya kararlıdır.

Yabancı doktorlar, Gazze'deki pek çok çocuk ve sivilin halihazırda karmaşık yaralanmalara sahip olduğunu ve tıbbi uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor ancak yaralıların hiçbirinin kapsamlı sağlık hizmetlerine uygun olmadığı konusunda uyarıyorlar.

Son vardiyasını tamamlayan Ürdünlü doktor Tanya Hajj-Hasan, “Burada zamanımın çoğunu çocukları hayata döndürmek için harcıyorum” diyor.

Kentte görev yapan uluslararası ekipte de yer alan Ürdünlü hemşire Mustafa Ebu Kasım, yaralıların aşırı kalabalık olmasından duyduğu şaşkınlığı dile getiriyor.

REKLAM

“Hastaları ilaç için aradığımızda boş oda olmadığını görüyoruz. Koridorlarda yatakta, şiltede ya da yere serilen battaniyenin üzerinde yatıyorlar.” Ebu Kasım Gazze'nin acı gerçeğini şu cümlelerle özetliyor:

“Bu çok sefil, çok üzücü bir durum.”

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre savaştan önce bu hastane 160 yatak kapasitesine sahipti.

Şu anda yaklaşık 800 hasta var, ancak hasar nedeniyle hastane yalnızca kısmen faaliyet gösteriyor ve hastanedeki 120 çalışanın çoğu artık göreve dönemiyor.

Göreve gelemeyenlerin önemli bir kısmının İsrail bombardımanında hayatını kaybettiği düşünülüyor.

REKLAM

Gazze merkezli Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Gazze'ye düzenlediği bombalama ve saldırı, 2,3 milyon nüfuslu bölgede 32 binden fazla Filistinlinin ölümüne, 75 binden fazla Filistinlinin de yaralanmasına yol açtı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) tahminlerine göre Gazze'deki 2,3 milyon nüfusun neredeyse yarısı 17 yaşında veya daha genç.

Gazze'deki çocuklar, ailelerinin günlük işlerini sürdürmelerine yardımcı olmak için yaşlarının ve fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin ötesinde görevler yapmak zorunda kalıyor.

İsrail, militanların sivil bölgelerde faaliyet göstermesi nedeniyle Gazze'de savaşmayan kişilerin ölümü ve yaralanmasından Hamas'ı sorumlu tutuyor.

Üstelik İsrail, öldürülenlerin üçte birinden fazlasının Hamas militanı olduğunu iddia etse de bu iddiayı delillerle destekleyemiyor.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir