Sinan Ateş cinayeti davasında sanıklar ilk duruşmada ifadelerini değiştirdi

Eski Ülkü Ocakları başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesi davasının bugün Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine başlayan ilk duruşmasında, cinayetin sorumlusu olarak bilinen Eray Özyağcı daha önce yaptığı tüm açıklamaları yalanlarken, Doğukan Çep, “davanın baş aktörü” olduğunu belirtti.

REKLAM

Ülkü Ocakları eski başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili dava Pazartesi günü Ankara Sincan Ceza İnfaz Kurumu'nda başladı.

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu sabah başlayan ve beş gün sürmesi beklenen ilk duruşmada, 22 tutuklu sanık ilk kez hakim karşısına çıkarak ifade verdi.

Gözaltına alınanlar arasında eski Ülkü Ocakları liderleri Tolgahan Demirbaş, Emre Yüksel ve Serdar Öktem de bulunuyor.

Duruşmaya muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da seyirci olarak katıldı.

Mahkeme, iktidardaki Cumhur İttifakı'nın ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) mensup avukatların davaya katılma talebini oybirliğiyle reddetti.

Katil Eray Özyağcı ile kendisini olay yerine getiren Vedat Balkaya ve Suat Kurt hakkında “kasten öldürme”, silahlı saldırıyı organize ettikleri iddia edilen Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş hakkında ise “kasten adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. önceden tasarlama”.

Özyağcı: “Yalan söyledim”

Cinayetin sorumlusu olarak yargılanan sanık Eray Özyağcı, poliste verdiği ifadelerin baskı altında alındığını öne sürerek ifadesini değiştirdi. “Açıklamalarımda Doğukan Çep'i korumak için sanki kendim tasarlamış gibi bir açıklama yaptım, yalan söyledim” dedi.

Özyağcı, manevi kardeşi Doğukan Çep'in kendisini Ateş'i bacaklarından vurması için Ankara'ya gönderdiğini söyledi. Olay yerine gittiğinde Vedat Balkaya'nın yanında olduğunu belirten Özyağcı, şunları söyledi: “Kardeşim [Doğukan Cep] “Sinan Ateş'i bacağından vurun ve uzaklaşın, yanındakileri dert etmeyin” dedi. 'Senin için gidip Sinan Ateş'in ayağını vuracağım' dedim. “Söylediklerini dinledim” dedi.

Çep: “Bu davanın baş aktörü benim”

Özyağcı'nın savunmasının devamında konuşmak isteyen Doğukan Çep, “Bu davanın baş aktörü ve azmettiricisi benim. İfade vermek istiyorum.” Konuşma sırasını bekleyen Çep, ifadesinde Ateş cinayetinin “şaibeli” olduğunu söyledi.

“Eray'ı ayağından vurmaya gönderdim. Ölmesini istemedim, özür dilerim” diyen Çep, Ateş'in karnına kurşun çıktığını da sözlerine ekledi ve şöyle devam etti: “Eray'in onu ayağından vurması mümkün değil.” Dünya'ya düştüğünde midesi.” Sinan Ateş'in öldüğü sırada yanında bulunan ve omzundan vurulan akrabası Selman Bozkurt'u hatırlatan Çep, şöyle konuştu: “Karakolda kurşunları farklı yazmışlar. O köşe Selman'ın köşesi. Sanırım o da silahlı saldırıda vuruldu. Selman'ın kurşunuyla mideye Eray yazıldı.” diyerek savunmasını tamamladı.

Eray Özyağcı'yı cinayet mahalline getirmekle suçlanan sanık Vedat Balkaya, önceki ifadelerinin işkence altında alındığını öne sürerek ifadesini değiştirirken, izci olarak yargılanan Suat Kurt ise diğer sanıklardan farklı olarak ifadesini değiştirmedi. polise ve savcılığa verdiği ifadelerde suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

“Doğukan Abi bana 'Dövülecek, en fazla ayağından vuracaklar' dedi. MHP ve Ülkü Ocakları ile hiçbir bağlantım yok. Vuracakları biri, bilmiyorum.” ifade verdi.

Ne oldu?

Sinan Ateş, 30 Aralık 2022'de Çankaya İlçesi Çukurambar İlçesi Kızılırmak Mahallesi'nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Ateş'in ölümüyle ilgili olarak yargılanan toplam 39 kişiden iddianame hazırlandı ve gözaltına alınan 22 kişi hakkında dava açıldı. Yurt dışına çıkış yasağı konulan diğer 17 kişi hakkında soruşturmanın ayrı bir dosyayla devam etmesine karar verildi.

Ankara Başsavcılığı'nın Ateş cinayeti soruşturması kapsamında çeşitli suçlardan hazırladığı iddianamede 22 sanık hakkında hapis cezası istendi.

Katil Eray Özyağcı, Vedat Balkaya ve Suat Kurt ortak fail olmakla suçlandı; Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş suça teşvikle suçlandı; Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay e Mustafa Ensar Aykal'ın suça yataklık suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

Sinan Ateş cinayeti hakkında ne biliyoruz?

Soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında katili İstanbul'dan Ankara'ya getiren özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Mert Gelenbey de yer alıyor.

Ayrıca Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel Tolgahan Demirbaş, MHP İstanbul İl Müdürü Ufuk Köktürk ve MHP'li avukat Serdar Öktem, cinayetin ardından katili kaçırmak ve cinayeti organize etmekle suçlanarak halen cezaevinde bulunuyor.

REKLAM

Ateş cinayetinde katili kaçırdığı iddia edilen Demirbaş'ın silinen mesajları ele geçirilirken, 9 ay öncesine kadar takip yapıldığı ortaya çıktı. Yazışmalarda Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım da yer alıyor.

Demirbaş'ın telefonunda ele geçirilen verilere göre, cinayet öncesinde Yıldırım, Demirbaş'a Ateş'in yerini sordu. Bu bilgiyi eski MİT mensubu olduğu iddia edilen Çağlar Zorlu'dan da aldı.

Demirbaş'ın Ateş'le ilgili bilgi aldığı kişilerden biri de SY isimli kişi.

Mesajlara göre Demirbaş, 7 Nisan 2022'de SY'den adres istedi ve Ateş'in eşinin kimlik numarasının da yer aldığı bilgilerin yer aldığı ekran görüntüsünü gönderdi. Ertesi gün SY, Ayşe Ateş'in Ankara Yenimahalle'deki ev adresini, kendisiyle bir tanıdığı aracılığıyla iletişime geçtiği düşünülen Demirbaş'a gönderir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ateş cinayetinin gölgesini MHP'ye düşürmek istediklerini” belirterek, “MHP düşmanları konuyu saptırıyor” dedi.

REKLAM

Partisinin Büyük Millet Meclisi grup toplantısında konuşan Bahçeli, cinayetle ilgili uzun süre yorum yapılmamasına ilişkin “Sessizliğimiz soylularımızdan geliyor” dedi.

Ateş suikastının ardından MHP ve Ülkü Ocakları'ndan taziye mesajı gelmemesi eleştirildi.

Ateş, 2019 yılında İYİ Parti'nin kuruluşunda MHP yönetiminin yanında yer almış ve partiden ayrılanları eleştirmişti. Ateş, 2020 yılında Bahçeli'nin isteği üzerine başkanlıktan istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir