Kayseri'de çocuk istismarı suçlaması: Yerlikaya, Suriyeli mültecinin tutuklandığını duyurdu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olaya karıştığı iddia edilen Suriyeli mültecinin tutuklandığını açıklayarak, “yabancı düşmanlığına izin vermeyeceklerini” söyledi.

REKLAM

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, resmi gazetede yayımlanan paylaşımında

Yerlikaya, şunları söyledi: “Kayseri'nin Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde dün gece, akrabası olan Suriyeli kız çocuğuna tacizde bulunan IA isimli Suriye vatandaşı, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edildi. Konuyla ilgili soruşturma derhal başlatıldı dedi.

Bakan, “Ancak daha sonra bu bölgede toplanan vatandaşlarımız hukuka aykırı davranışlarda bulunarak insani değerlerimize uygun olmayan bir tavırla Suriye vatandaşlarına ait ev, iş yeri ve araçlara zarar verdi” dedi. şehirde protestolar.

“Türkiye bir hukuk devletidir. Güvenlik güçlerimiz dün olduğu gibi bugün de tüm suç ve suçlularla mücadelesini sürdürüyor. “Türk Yüksek Mahkemesi suçlulara hak ettikleri cezayı verir” diyen bakan, “Halkımızın kamu düzeni, güvenliği ve insan hakları dikkate alınmadan çevreye zarar vermesi kabul edilemez.”

“İnancımızda, medeniyet değerlerimizde ve aziz milletimizin geçmişinde olmayan yabancı düşmanlığına izin veremeyiz.”

Suriyeli bir kız çocuğunun bir mülteci tarafından taciz edildiği iddialarının ardından Pazar akşamı Kayseri'de gerginlik yaşandı ve halk sokaklara döküldü.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Kayseri Valiliği, 5 yaşındaki çocuğa istismarda bulunduğu iddia edilen Suriyeli mültecinin tutuklandığını duyurdu.

Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü'nün (BMMYK) verilerine göre Türkiye'de kayıtlı 3,6 milyon Suriyelinin yanı sıra diğer uyruklardan yaklaşık 320 bin mülteci bulunuyor.

Ülkedeki düzensiz göçmenlerin sayısına ilişkin net ve resmi bir veri bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir