Almanya'da DİTİB'in Hamas'ı “terör örgütü” olarak tanımladığı ortaya çıktı

Almanya'nın en büyük Müslüman şemsiye örgütü olan Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği'nin 16 Ekim 2023'te gerçekleştirdiği diyalog toplantısının ardından imzaladığı açıklamada, “Hamas terörü bölgede sayısız masuma tarifsiz acılar yaşatmıştır” deniliyor.

REKLAM

Almanya'nın en büyük Müslüman şemsiye örgütü olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB), Hamas'ın 7 Ekim 2023'te gerçekleştirdiği saldırıdan birkaç gün sonra imzaladığı açıklamayla “Hamas terörünü” kınadığı ortaya çıktı.

Gazeteci Murat Yetkin'in pazar günü internet sitesinde yazdığı habere göre basın açıklaması, 16 Ekim 2023'te Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen ve 7 Ekim Hamas saldırısının “diyalog toplantısı” olarak nitelendirildiği “diyalog toplantısı” sonrasında yayımlandı. terör saldırısı”. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı ile temas halinde olan DİTİB de imzaladı.

Almanya merkezli DİTİB imzalı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hamas'ı Kuvay-i Milliye'ye benzeten açıklamalarının aksine şu ifadeler kullanıldı:

“Hamas terörü bölge genelinde sayısız masum insanın tarifsiz acılar çekmesine neden oldu. Hamas'ın terör saldırılarının sokaklarımızda alkışlanmasına, hatta görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz.”

Diyalogda, İsrail halkına karşı yapılan “zulümlerin” kayıtsız şartsız kınanması ve rehinelerin Hamas tarafından derhal serbest bırakılması konusunda mutabakata varıldığı da vurgulandı.

Bildirgede, “Hep birlikte, Hamas'ın dünya çapındaki Yahudi kurumlarına saldırı çağrısını en güçlü şekilde kınıyoruz. Antisemitizmin hiçbir türünün Kuzey Ren-Vestfalya'da yeri yoktur. Bu ruhla diyalog kurmaya devam edeceğiz.” ifade. ifadelerine de yer verildi.

Bildirgeye imza atan kuruluşlar arasında Kuzey Ren-Vestfalya İslam Dini Cemaati, Türkiye'deki Süleymancılar cemaatine yakınlığıyla bilinen İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ) ve Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen) Bölgesi yer alıyor. Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Birliği.

Erdoğan, partisinin geçtiğimiz nisan ayındaki grup toplantısında yaptığı konuşmada Hamas'tan övgüyle söz ederek, “Kurtuluş Savaşı'nda Türkiye'deki milli güçler neyse Hamas da aynen öyledir” demişti.

Merkezi Köln'de bulunan DİTİB, 900'e yakın camiyi koordine ediyor ve Türkiye'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Almanya'daki en büyük Müslüman kuruluşudur.

Almanya'nın iç istihbarat birimi olarak faaliyet gösteren Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nin (“Bundesamt für Verfassungsschutz” – BfV) DİTİB'i izlediği ortaya çıktı.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir