İran'ın saldırısına karşı İsrail'in seçenekleri neler?

REKLAM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve savaş kabinesi, İran saldırısının ardından ne gibi adımlar atılacağını düşünüyor.

ABD de dahil olmak üzere müttefikler İsrail'i daha geniş bir bölgesel çatışmayı tetikleme riskine girmemeye çağırırken, Başkan Joe Biden ABD kuvvetlerinin İran'a karşı herhangi bir misilleme saldırısına katılmayacağını açıkça belirtti.

Peki İsrail'in masadaki seçenekleri neler?

hava saldırısı

İsrail, İran'ın barajına kendi hava saldırılarıyla karşılık verebilir; İran'ın hava savunmasının, İsrail ve müttefiklerinin Cumartesi gecesi konuşlandırdığı çok katmanlı sistemden çok daha az gelişmiş olduğu değerlendiriliyor.

Bir İsrail Hava Kuvvetleri subayı brifingde gazetecilere hava kuvvetlerinin İsrail'i savunmaya hazır olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Savunmanın bir parçası da gerekirse tepki vermek ve saldırmaktır.”

Böyle bir saldırı Devrim Muhafızları üsleri veya nükleer araştırma tesisleri gibi stratejik tesisleri hedef alabilir.

Eski istihbarat yetkilileri, sivil kayıplarını önleyerek enerji santralleri gibi sivil altyapıları vurma olasılığının daha düşük olacağını söylüyor.

Bunun nedeni uluslararası desteğin daha fazla kaybolmamasını sağlamak ve sivil kayıpların İran halkının desteğini hükümetin arkasında toplayabilmesini sağlamaktır.

İsrail ayrıca Lübnan'daki Hizbullah gibi milis gruplarını veya Suriye ve Irak gibi ülkelerdeki İran hedeflerini de vurabilir.

Ancak İran ilk kez doğrudan İsrail'e saldırıyor, bu da bunun daha büyük bir tepkinin yalnızca bir parçası olduğuna işaret ediyor.

siber saldırı

İsrail'in yıllar içinde İran'ın sanayiden nükleer tesislere kadar çeşitli altyapılarına çok sayıda siber saldırı düzenlediğine ve bu saldırıların tekrarlanmasının olası misilleme seçeneklerinden biri olabileceğine inanılıyor.

Bu tür saldırılar enerji üretimi veya uçuş hizmetleri gibi hassas alanları hedef alabiliyor.

Eski istihbarat yetkilileri, İsrail'in hastaneler gibi altyapılara yönelik saldırılardan kaçınacağına inandıklarını söylüyor.

gizli operasyonlar

İsrail'in daha önce İran'da, üst düzey nükleer bilim adamlarından bazılarının suikastı da dahil olmak üzere bir dizi gizli operasyon gerçekleştirdiği düşünülüyor.

Bu sefer de bu tür operasyonlar hem İran'ın içinde hem de dışında gerçekleştirilebilir.

REKLAM

Diplomasi

İran'a yönelik askeri ve istihbarat saldırılarının yanı sıra İsrail, yaptırımların genişletilmesi de dahil olmak üzere Tahran'ı izole etmeye yönelik diplomatik çabalarını artırıyor.

Dışişleri Bakanı Israel Katz da Avrupa ülkelerine, İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü olarak tanımlanması konusunda ABD'ye katılmaları yönündeki baskıyı artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir