Yunanistan, Ege ve İyonya Denizlerinde iki deniz parkı ilan etmek istiyor; Türkiye ve çevrecilerden tepki

Yunanistan, İyonya ve Ege denizlerinde bir deniz parkı oluşturma niyetini açıkladı.

REKLAM

Yunanistan, deniz biyolojik çeşitliliğini ve ekosistemlerini korumaya yönelik 780 milyon Avroluk programın parçası olarak iki büyük deniz parkı oluşturmayı hedefliyor.

Yüzlerce ada ve adacığa sahip olan ve Akdeniz'in en uzun kıyı şeritlerinden birine sahip olan Yunanistan, İyonya ve Ege Denizlerinde yeni deniz parkları oluşturacağını ve deniz koruma alanlarının sularını %30'un üzerine çıkaracağını duyurdu.

Ancak Türkiye, Yunanistan'ın deniz parkı planlarından kaygılı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Atina'yı çevre sorunlarını jeopolitik gündemi için kullanmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Yunanistan'ın Ege sorunları bağlamında hemen hemen tüm platformlardan yararlanmaya çalıştığı biliniyor. Son dönemde ilişkilerimizde yumuşamaya rağmen Yunanistan'ın bu durumdan faydalandığı görülüyor. çevre sorunları.” Söylendi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara'nın “çevresel bir konuyu siyasallaştırdığını” söyledi.

Çevre örgütlerini de eleştiriyorlar

Bugün Atina'da başlayan iki günlük “Okyanusumuz” konferansı öncesinde Yunanistan'ın hedeflerini açıklayan Başbakan Kyriakos Mitsotakis, şunları söyledi: “Deniz koruma alanlarımızın büyüklüğünü yüzde 80 artırıyoruz, zararlı balıkçılık uygulamalarını yasaklıyoruz ve yeni teknolojiler kullanıyoruz. Burada verdiğimiz taahhütleri takip edip uygulamak” dedi.

Ancak çevre örgütleri daha güçlü taahhütler talep ediyor. Konferansa “Deniz satılık değildir” sloganıyla katılan Greenpeace, liderlere deniz ortamının korunması için somut önlemler alma çağrısında bulundu.

Greenpeace Yunanistan başkanı Nikos Charalambidis, konferansın “hükümetlerin şu ana kadar söylediklerinden dolayı kendilerini tebrik etme fırsatı olmaması gerektiğini” söyledi.

'Helen Çukuru' koruma planına dahil edilecek mi?

Greenpeace, Dünya Doğayı Koruma Vakfı ve diğer kuruluşlar özellikle Yunanistan'ı, Akdeniz'in en derin sularını barındıran Helenik Çukur'da enerji ve maden kaynakları için derin deniz sismik araştırmalarına izin vermesi nedeniyle eleştiriyorlar.

Yunan hükümetinin korumayı tüm Helenik Açmayı kapsayacak şekilde genişletmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda, Yunanistan'ın çevre ve enerjiden sorumlu bakanı Theodoros Skylakakis, yeşil ekonomiye uyum sağlamanın önümüzdeki yıllarda önemli miktarda finansman gerektireceğini vurguladı.

Skylakakis, “Yaptığımız her şeyde çok daha verimli olmamız gerekiyor. Yanıtımızı ideolojiyle hazırlamak yerine bilim, verimlilik ve yatırımla yanıtımızı hazırlamalıyız.” dedi. Bunun için paraya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Skylakakis, “Uyum için para öderken aynı zamanda ekonomik büyüme sağlayamama sorunuyla karşı karşıya kalabileceğimizi düşünen hiç kimse bu dünyada yaşamıyor” dedi. Dedi.

Yunanistan'ın güneybatısından Girit'e kadar uzanan ve 5 bin 200 metreden fazla derinliğe sahip olan kuyu, Akdeniz'in şu anda balıkçılık, gemi çarpışmaları ve plastik kirliliği tehdidi altındaki bir parçası. sperm balinaları ve diğer deniz memelileri için hayati bir yaşam alanı görevi görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir