Putin: Ortadoğu'da yeni bir çatışmayı tetikleyecek eylemlerden kaçınılmalı

İran'ın İsrail'e yönelik saldırısına ilişkin ilk kamuoyu değerlendirmesinde Putin, Orta Doğu'daki mevcut istikrarsızlığın ana nedeninin Filistinliler ile İsrailliler arasındaki çözülmemiş çatışma olduğunu söyledi.

REKLAM

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ortadoğu'daki tüm taraflara yeni bir çatışmayı tetikleyecek eylemlerden kaçınmaları” çağrısında bulundu.

Rusya lideri Putin, “Bunun bölge için feci sonuçları olacak” uyarısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin'in toplantıya ilişkin açıklamasında Tahran'ın İsrail'e yönelik saldırısına “İran'ın aldığı misilleme tedbirleri” denildi.

Toplantıda liderler Ortadoğu'daki durumu ele aldı.

İran'ın İsrail'e yönelik saldırısına ilişkin ilk kamuoyu değerlendirmesinde Putin, Orta Doğu'daki mevcut istikrarsızlığın ana nedeninin Filistinliler ile İsrailliler arasındaki çözülmemiş çatışma olduğunu söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, “Vladimir Putin, tüm tarafların makul itidal göstereceğini ve tüm bölge için feci sonuçlara yol açabilecek yeni bir çatışma turunu önleyeceğini umduğunu ifade etti.” ifadesine yer verildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Kremlin'den yaptığı açıklamada, “Tahran'ın eylemlerinin gerekli ancak sınırlı olduğunu” belirterek, “İran'ın gerilimin daha da artmasını istemediğini” vurguladı.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Liderler, Orta Doğu'daki mevcut durumun temel nedeninin İsrail-Filistin çatışmasının çözülememesi olduğunu vurguladı. Rusya ve İran, Gazze'de derhal ateşkes sağlanması, insani durumun iyileştirilmesi ve gerekli ortamın yaratılması konusunda mutabakata vardı.” Krizi siyasi ve diplomatik yollarla çözmenin koşulları.” ve ilkeli yaklaşımlarını teyit ettiler.” denildi.

Rusya yönetiminin Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman gibi Arap liderlerin yanı sıra İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de yakın ilişkileri bulunuyor.

Moskova sıklıkla Batı'yı 1967 sınırları içinde bağımsız bir Filistin devletinin gerekliliğini görmezden gelmekle suçluyor.

Putin, 2022'de başlayan Ukrayna işgalinden bu yana İran'la çok yakın ilişkiler geliştirdi.

Üst düzey ABD'li generaller, Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore arasında artan işbirliğinin, son kırk yılda ABD için en tehlikeli zorluklardan birini temsil ettiği yorumunu yapıyor.

İran, Rusya'ya, Moskova'nın Ukrayna'da kullandığı çok sayıda güçlü karadan karaya balistik füze ve insansız hava aracı sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir