Hizbullah'tan İsrail'e misilleme: 200'den fazla füze fırlatıldı

Hizbullah, İsrail'in kuzeyindeki yedi askeri mevziye saldırdı. Roket ve insansız hava aracı saldırıları, İsrail'in Hizbullah'ın üst düzey saha komutanlarından birini öldürmesinden kısa süre sonra gerçekleşti.

REKLAM

Lübnan merkezli Hizbullah, perşembe günü İsrail'in kuzeyindeki birçok askeri üsse 200'den fazla roket ve insansız hava aracıyla (İHA) saldırılar düzenledi.

Saldırıların, üst düzey komutan Muhammed Nasır'ın önceki gün İsrail'in hava saldırısında öldürülmesine misilleme olduğu iddia ediliyor. Nasır, Hizbullah'ın güney Lübnan'daki üç bölgesel tümeninden birine komuta ediyordu.

İsrail saldırısından saatler sonra Hizbullah, İsrail'in kuzeyine ve Suriye'de İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ne çok sayıda Katyuşa roketi ve ağır savaş başlıklı Falak füzesi ateşledi.

Son saldırı, son haftalarda artan gerilimlerin ortasında Lübnan ile İsrail arasında devam eden sınır çatışmasında büyük bir gerginlik olarak görüldü.

Çatışmaların bölgeye yayılmasından endişe duyan ABD ve Fransa, bölgedeki mevcut durumun daha büyük bir çatışmaya dönüşmesini engellemeye çalışıyor.

İsrailli yetkililer, diplomatik çözüm çabaları başarısız olursa Lübnan'la savaşa girebileceklerini söylüyor.

Hizbullah'ın misillemesi, ABD Başkanı Joe Biden'ın danışmanı Amos Hochstein'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Lübnan elçisi Jean-Yves Le Drian ile Paris'te görüşmesinden bir gün sonra geldi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyindeki saldırılarının ardından güney Lübnan'a bir dizi hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. İsrail haber sitesi The Times of Israel'in haberine göre İsrail ordusu şu ana kadar çok sayıda roketatarını düşürdü.

Ordu, yangınların bazı roket ve İHA'ların çarpışması sonucu çıktığını duyurdu. Füzeden düşen şarapnel parçaları nedeniyle Akka'da bir alışveriş merkezinin çatısında yangın çıktığı bildirildi.

Saldırıların olası kurbanları hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Lübnan'a yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Ilaniya'da çalan sirenlerin “yanlış alarm” olduğu da iddia edildi.

Haziran ayında İsrail güçlerinin saldırılarında Hizbullah üyesi Talib Sami Abdullah'ın hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

Abdullah, 8 Ekim 2023'ten bu yana devam eden karşılıklı saldırılarda öldürülen en üst düzey Hizbullah saha komutanı oldu. Hizbullah, İsrail'e İHA'lar ve roketlerle bir dizi “misilleme” saldırısı gerçekleştirmişti.

Türkçe'de “Allah'ın partisi” anlamına gelen Hizbullah, 1982 yılında “İsrail'i güney Lübnan'dan kovmak” ve “İsrail'i yok etmek” amacıyla kuruldu.

2006 yılında Lübnan ile İsrail arasında yaşanan savaş birçok Arap ülkesi tarafından Hizbullah için bir dönüm noktası olarak görülüyordu. Aynı yıl varılan ateşkesin ardından her iki taraf da zafer ilan etse de savaş, Arap ülkeleri arasında “Hizbullah'ın kesin zaferi” olarak görülüyordu.

Hizbullah, 2011'de başlayan Suriye iç savaşında İran ve Rusya'nın yanı sıra Şam yönetiminin yanında yer alırken, İsrail'in dokuz ay süren Gazze işgalinde de Hamas'ın yanında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir