BM: Güney Sudan'daki iç savaş nedeniyle 136 bin kişi yerinden oldu

Birleşmiş Milletler, Sudan'da hükümet ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında 15 aydır devam eden çatışmaların bölgede 136 bin kişiyi yerinden ettiğini duyurdu.

REKLAM

Birleşmiş Milletler, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Sudan'ın güneydoğusundaki Sennar eyaletinde orduyla çatışan paramiliter bir güç olan Hızlı Destek Güçleri'nin (RSF) başlattığı saldırılar nedeniyle 136.000'den fazla kişinin yerinden edildiğini söyledi.

Açıklamada bunun ülkede Nisan 2023'ten bu yana devam eden savaşın neden olduğu son yerinden edilme dalgası olduğu açıklandı. Savaşın başlangıcından bu yana 10 milyona yakın insan evini terk etmek zorunda kaldı.

Savaş, özellikle RSF tarafından kontrol edilen bölgelerde “etnik temizlik” suçlamalarına ve kıtlık uyarılarına yol açtı.

RSF, 24 Haziran'da ticari bir bölge olan Sennar kasabasını ele geçirmek için bir operasyon başlattı. Daha sonra hızla kontrolü altına alabileceği daha küçük şehirler olan Sincah ve El-Dinder'e yöneldi.

Bu durum, her üç bölgede yaşayan sivillerin Mavi Nil Eyaleti'nin yakındaki El Ghadarif ve Mavi kentlerine göç etmesine yol açtı.

Her iki eyaletteki aktivistler, yeni gelenler için barınma ve yiyecek yardımlarının çok az olduğunu söylüyor.

Yerinden edilmiş insanlar için merkez görevi gören El Ghadarif okulları hükümet tarafından boşaltıldı.

Yerel direniş komitesi, insanların çadırsız ve battaniyesiz sokaklarda şiddetli yağmurla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Mavi Nil Eyaleti 285.000'den fazla yerinden edilmiş insana ev sahipliği yapıyor.

Bu, son iki hafta içinde yerinden edilenlerin çoğunun ikinci veya üçüncü kez tahliye edilmek zorunda kalabileceği anlamına geliyor.

Ülkenin batısındaki yerel aktivistler, Çarşamba günü Al Fashir kentindeki canlı hayvan pazarında düzenlenen toplu silahlı saldırıda en az 12 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

İç savaş durumu

Ömer El Beşir'in ülkede 30 yıllık iktidarı halk ayaklanmasıyla devrildi ve sivillerin katılımıyla bir hükümet kuruldu.

Yeni hükümetin ordusu ile RSF paramiliter güçleri arasındaki çatışmalar yaklaşık 15 aydır sürüyor.

Nisan 2023'te başlayan iç savaş, ülkenin 18 eyaleti olmak üzere 10 eyaletinde devam ediyor.

Hükümet ordusu doğu ve kuzey eyaletlerini kontrol ederken, RSF batı ve güney eyaletlerinin kontrolünü elinde tutuyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre kıtlık riskinin en büyük olduğu Sudan'da çatışmalarda en az 15 bin kişi hayatını kaybetti. En az 25 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir