Beyaz Saray: Netanyahu ABD Kongresi'nde konuşacak

Bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Temmuz ayı sonunda Washington'da bir araya gelmelerinin beklendiğini söyledi.

REKLAM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 24 Temmuz Çarşamba günü ABD Kongresi'nde konuşma yapması bekleniyor.

Reuters haber ajansı bir Beyaz Saray yetkilisinin şu sözlerini aktardı: Habere göre Netanyahu, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ortak oturumunda konuşma yapacak.

İsrail liderinin ülkesinin Gazze'deki savaşı hakkında Kongre'ye konuşacağı açıklandı.

Bu ziyaret kapsamında Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasında bir görüşme de planlanıyor.

İlk olarak ABD merkezli CNN International'ın haberine göre Biden-Netanyahu görüşmesi beklentisi bir Beyaz Saray yetkilisi tarafından doğrulandı.

Bu ziyaret, ABD Başkanı Biden'ın 18 Ekim 2023'te İsrail'in başkenti Tel Aviv'e yaptığı ziyaretin ardından ikinci yüz yüze görüşme olacak.

ABD, Gazze'deki savaş devam ederken İsrail'i hem diplomatik olarak hem de silah sağlayarak güçlü bir şekilde desteklemeye devam ediyor. Bu destek devam ederken ABD'nin bazı konularda Netanyahu'yu uyardığı biliniyor.

ABD daha önce İsrail'in bazı askeri müdahalelerini “aşırı” olarak tanımlamıştı. Ayrıca Biden, Nisan ayında yardım çalışanlarının öldürülmesinin ardından Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, onu Gazze'deki sivilleri korumak için daha fazla adım atmaya çağırmış, aksi takdirde ABD politikasının değişebileceğini söylemişti.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38 binden fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84 bin 700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir