Hindistan seçimleri öncesinde “önemli” muhalefet lideri “yolsuzluk” nedeniyle tutuklandı; Ülkede gösteriler başladı

Hindistan'da yapılacak seçimlerde Narendra Modi'nin en büyük rakiplerinden biri olarak kabul edilen Arvind Kejriwal tutuklandı; destekçileri ülke çapında protestolar başlattı.

REKLAM

Hindistan'da 16 Nisan seçimleri öncesinde muhalefet ittifakının önemli liderlerinden biri olan Arvind Kejriwal, yolsuzluk soruşturmasıyla bağlantılı olarak tutuklandı.

Başkent Yeni Delhi'nin başbakanı ve Narendra Modi'nin seçimlerdeki başlıca rakiplerinden biri olan politikacı, karara karşı çıkmak için başkentte mahkemeye çıktı.

Kejriwal'in destekçileri başkent Yeni Delhi başta olmak üzere birçok şehirde gösteriler düzenlemeye başladı.

Neredeyse on yıldır başbakanlık yapan 55 yaşındaki Kejriwal, göreve ilk olarak “yolsuzlukla mücadelenin sadık bir destekçisi” olarak geldi.

Meslektaşlarından biri tutuklanmasını iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından düzenlenen “siyasi bir komplo” olarak nitelendirdi.

Kejriwal, Modi hükümeti tarafından kontrol edilen mali suçlar dairesi olan İcra Müdürlüğü tarafından tutuklandı. Teşkilat, partisini ve bakanlarını yaklaşık iki yıl önce içki tedarikçilerinden 1 milyar rupi değerinde rüşvet almakla suçlamıştı.

Kejriwal'in görevinden istifa etmediğini belirten eğitim bakanı, “Gerekirse hapishaneden hükümeti Arvind Kejriwal'in yöneteceğini başından beri açıkça ifade ettik.”

Protestolar başladı

Hindistan'ın birçok şehrinde Kejriwal'e destek amacıyla gösteriler düzenlendi.

Kejriwal'in Aam Aadmi Partisi'nin (AAP) yüzlerce destekçisi başkentin sokaklarına döküldü; Polis, yoğun bir kavşağı kapatmaya çalışan göstericilerden oluşan kalabalığı dağıttı.

AFP muhabirine göre aralarında Delhi Eğitim Bakanı Atishi Marlena Singh ve Sağlık Bakanı Saurabh Bhardwaj'ın da bulunduğu çok sayıda protestocu tutuklandı.

Kejriwal hükümeti, 2021 yılında içki satışını serbestleştirmeye yönelik bir politika uyguladığında yolsuzlukla suçlanmıştı. Bir yıl sonra bu karar tersine döndü, ancak Kejriwal'in iki kıdemli müttefiki, lisansların uygunsuz şekilde verildiği iddiasıyla ilgili soruşturmanın ardından hapse atıldı.

“Demokrasinin Çöküşü”

Muhalefet bloğunun bir diğer üyesi Tamil Nadu Başbakanı MK Stalin, Kejriwal'in tutuklanmasının “umutsuz bir cadı avı” olduğunu söyledi.

Stalin, “Hiçbir BJP liderinin soruşturmaya veya tutuklamaya maruz kalmaması, onların yetkiyi kötüye kullandıklarını ve demokrasinin çürüdüğünü ortaya koyuyor” dedi.

ABD demokrasi düşünce kuruluşu Freedom House, bu yıl BJP'nin “siyasi rakiplerini hedef almak için devlet kurumlarını giderek daha fazla kullandığını” bildirdi.

Muhalefetteki Kongre partisinin üst düzey üyesi Rahul Gandhi, Modi'nin partisinden bir üyenin yaptığı şikayet sonrasında geçen yıl hakaretten suçlu bulunmuştu.

Kejriwal ve Gandhi Hindistan'daki ulusal seçimlere birlikte katılacak; İki düzineden fazla partiden oluşan muhalefet ittifakının üyeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir