Rapor: Çin'de üretilen elektrikli araçlar İngiltere için 'Truva atı' olabilir

The Times gazetesinin haberine göre İngiliz otomobil sektörünün temsilcileri ve istihbarat uzmanları, Çin'de üretilen elektrikli araçların uzaktan kontrol edilebileceği konusunda uyarıda bulundu.

REKLAM

İngiltere'de otomobil sektörünü temsil eden Motor Endüstrisi Enstitüsü'nün milletvekillerine sunduğu yeni rapor, Çinli şirketlerin ürettiği elektrikli araçlar konusunda uyarılarda bulunuyor.

Rapor, Çin yapımı elektrikli araçların kişisel verilerin yanı sıra “büyük verilere” de erişim sağlayabileceğinin altını çiziyor ve bu araçları “Truva atı”na benzetiyor.

İngiltere'nin ekonomik güvenliğini araştıran parlamentonun ulusal güvenlik stratejisi komitesine sunduğu raporda, internet bağlantılı araçların uzaktan kontrol edilebildiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Bu durum, 70 mil hızla giden bir araca otomatik fren sistemi uygulandığında meydana gelirse” Otoyolda saat başı arka tarafta trafik oluşacak, eğer bu durum stratejik ise “Belirli yerlerde olursa şehirleri tıkayabilir” denildi.

Rapor şöyle devam ediyor: “Çin bağlantılı elektrikli araçların akını, Çin kurumlarının Birleşik Krallık'ı etkilemek zorunda olduğu en etkili Truva atı olabilir.” uyarısı verildi.

Truva Atı, Yunan mitolojisinde Truva şehrine girip savaşı kazanmak için kullanılmıştır. tahta bir at iddia ediyor.

İngiliz istihbaratının eski başkanından uyarı

İngiliz The Times gazetesinin aktardığı haberde, İngiliz istihbarat yetkililerinin Pekin'den gelen tehdidin arttığı konusunda uyardığını da söyledi.

Sonuç olarak, İngiliz dış istihbarat teşkilatı MI6'nın eski başkanı Richard Dearlove, hükümete Çin yapımı elektrikli araçların ulusal altyapının hassas alanlarında ve bakanlar tarafından kullanılmasını yasaklamayı düşünmesi çağrısında bulundu.

Dearlove gazetesine verdiği röportajda, güvenlik nedeniyle İngiltere'deki 5G ağından elektrikli araçların alınması konusunu ele aldı. yasak Bunu Çinli şirket Huawei'nin durumuyla karşılaştırdı.

Elektrikli araçlarla ilgili “tehdidin son derece gerçek” olduğunu vurgulayan eski istihbarat şefi, Çin'in hassas alanlarında Tesla'yı hedef almadığını söyledi. yasak koymak Bunun nedeninin sorunu anlamış olmaları olduğunu ifade etti.

Çin ile ticari ilişkilerin çok önemli olduğunu kabul eden Dearlove, şunları söyledi: “Çin'le ticaret yapmayın demiyorum. Çin ile ticaret yaparken gözlerinizi açık tutun ve olası olumsuzlukları hesaba katın diyorum. Zararlı etkileri olabilecek konulara stratejik bir tepki vermeliyiz.” “Uyardı.

Çin büyükelçiliğinden tepki

Londra'daki Çin büyükelçiliği sözcüsü, suçlamaların asılsız ve ideolojik önyargılarla dolu olduğunu söyledi.

Sözcü, “Çin hükümeti veri gizliliğini ve güvenliğini çok ciddiye alıyor. Hiçbir şirketten veya kişiden yerel yasaları ihlal edecek şekilde yurt dışında bulunan veri, bilgi veya istihbaratı toplamasını veya sağlamasını hiçbir zaman talep etmedi ve istemeyecektir” dedi. Bir açıklama yaptı.

Çinli üreticiler bağımsız olduklarını ve Pekin'e veri göndermeyeceklerini söylüyor ancak tüm Çinli şirketlerin Komünist Parti'ye karşı yükümlülükleri olduğu için ulusal güvenlik konularında nasıl bir yaklaşım benimseyeceklerine ilişkin endişeler henüz çözülmedi.

Çinli şirket BYD, geçen yılın son çeyreğinde 4.000 satışla Elon Musk'un Tesla şirketini geride bırakarak dünyanın en çok satan elektrikli otomobil üreticisi oldu.

Ek kaynaklar • Zamanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir