Rusya, Ukrayna'ya yönelik saldırısını ilk kez “savaş” olarak nitelendirdi.

Rusya, Ukrayna'ya saldırıyı “savaş” olarak nitelendiren ve eleştirmenlerin 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına izin veren kapsamlı bir askeri sansür yasası uyguluyor.

REKLAM

Kremlin Cuma günü Ukrayna'da bir “savaş hali” olduğunu söyledi ve şu anda üçüncü yılına giren çatışmayı tanımlamak için kullanılan resmi dili değiştirdi. Kremlin, Ukrayna'daki savaşı “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirdi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, şunları söyledi: “Savaş halindeyiz. Evet, özel bir askeri operasyon olarak başladı ama bu grup oraya yerleşir yerleşmez, kolektif Batı'nın safına geçince” Ukrayna bizim için zaten bir savaşa dönüştü.” .

Peskov, “Buna inanıyorum. Ve herkesin kendi iç motivasyonu açısından bunu anlaması gerekiyor” diyen Peskov, “De jure (yasal olarak), bu özel bir askeri operasyon. Ancak fiili bir savaşa dönüştü.” dedi.

“Savaş” kavramının farklı yorumları

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik tam teşekküllü işgal girişimine başlamasının ardından, “yanlış bilgi” yaydığı veya silahlı kuvvetlerin “itibarına zarar verdiği” tespit edilirse, Ukrayna'ya yönelik saldırıyı “savaş” olarak nitelendirenler, “ve onu eleştiren para cezasına çarptırılacak ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılacak. kadar hapis cezasına yol açabilecek kapsamlı bir askeri sansür yasasını yürürlüğe koyuyor.

İnsan hakları grubu OVD-Info'ya göre, çatışmaya karşı çıkmak için son iki yılda 900'den fazla ceza davası açıldı.

Yasa gereği “savaş” kelimesini kullanan protestoculara yönelik açılan ceza davalarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Peskov, Ukrayna'da çatışmalarla mücadele edenlerin “savaş” kavramını yorumlamalarının farklı olduğunu vurguladı.

Peskov, “'Savaş' kelimesi farklı bağlamlarda kullanılıyor. Benim bağlamımı bahsettiğiniz vakalarla karşılaştırın.” dedi. dedi.

Başkan Vladimir Putin daha önce Batı'nın Moskova'ya karşı “melez bir savaş” yürüttüğünü söylemişti.

Putin basın toplantısında şunları söyledi: “Amacımız bu askeri çatışmanın alevlerini körüklemek değil, tam tersine bu savaşa son vermek.” Şu ifadeleri kullandı.

Bu istisnai örneklerin dışında Putin, Kremlin ve diğer üst düzey yetkililer Ukrayna'daki çatışmalar için “özel askeri operasyon” tabirini kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir