Haftada 6 günlük çalışma düzenine geçen Yunanistan'da gerginlik artıyor

1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek yeni yasayla birlikte haftada 6 gün ve toplamda 65 saate kadar çalışacak olan Yunanlıların tepkisi büyüyor.

REKLAM

Dünya genelinde dört günlük çalışma haftası giderek yaygınlaşırken, Yunanistan'da 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yeni çalışma süresi yasasıyla birlikte “6 günlük çalışma haftasına” tepkiler artıyor.

Yeni yasaya göre 7/24 çalışan işletmeler, çalışanlarından altı gün çalışma talep edebilecek. Yeni yasal düzenleme turizm ve gıda sektörlerini kapsamıyor.

Reform kapsamında şirketler, işçilere altıncı iş günü uygulayabilecek ve bu süre zarfında günlük ücretlerinin %40'ına eşit ek ödeme alacaklar. Altıncı iş gününün Pazar veya resmi tatil gününe denk gelmesi durumunda günlük artış %115 olur. Aynı zamanda çalışanlar, günde sekiz saat olan asıl işlerine ek olarak, gönüllü olarak günde beş saat ikinci bir işte de çalışabilmektedir. Bu durumda tam zamanlı çalışanlar günde 13 saate kadar, haftada ise yaklaşık 65 saate kadar çalışabilirler.

Çalışma Bakanlığı'nın sunduğu yeni mevzuatın amacı, rotasyonlu vardiyalar için personel bulmakta zorlanan şirketlere destek olmak olacak. Bu aynı zamanda kayıt dışı çalışmayla mücadele etmenin bir yolu olarak da görülüyor. Ülkede pek çok çalışanın “ERGANI” sistemine kayıt olmadan altı gün çalıştığını da belirtmek gerekiyor. “ERGANI” bilgi sistemi tüm ücretli çalışanlarınızı aynı anda takip etmenizi sağlayan bir yazılımdır.

İktisatçıların çoğu, Yunan ekonomisinin temel sorununu işçilerin toplam çalışma saatinden ziyade düşük üretim verimliliğinde görüyor.

Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre Yunanistan'da nominal saatlik işgücü verimliliği Avrupa ortalamasından yaklaşık %40 daha düşük. Bu durumun nedenleri arasında yeni teknolojilere yatırım yapılmaması, girişimciliği engelleyen bürokratik yapı ve iş gücünün yetersiz olması gösteriliyor.

2023 Eurostat verileri, Yunanistan'da ortalama çalışma saatinin haftada 39,8 saat olduğunu, bu sürenin Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında en yüksek olduğunu, ardından Polonya ve Güney Kıbrıs'ın geldiğini gösteriyor.

Hollanda 32,4 saat ile haftalık çalışma süresinin en düşük olduğu ülke. Avrupa ortalaması haftada 36,1 saattir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir