Mehmet Özhaseki'nin yerine Murat Kurum, Fahrettin Koca'nın yerine ise Kemal Memişoğlu atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla kabinede yapılan değişikliğe göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak Murat Kurum yeniden, Sağlık Bakanı olarak ise Kemal Memişoğlu atandı.

REKLAM

2 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, “görevden alınmasını talep eden” Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yerine iki bakan atandı.

Yeni Sağlık Bakanı olarak Kemal Memişoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak da Murat Kurum atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, Fahrettin Koca ve Mehmet Özhaseki'nin görevlerinden af ​​talep ettiği belirtildi.

Koca'nın yerine Sağlık Bakanı olarak atanan Kemal Memişoğlu, 8 yıl boyunca İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak görev yaptı.

Trabzon doğumlu Memişoğlu, atama kararının ardından X hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şükranlarını sundu.

Memişoğlu, paylaşımında şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 53'üncü Sağlık Bakanı olarak atandım.” dedi.

Ancak Mehmet Özhaseki, Resmi Gazete'de yayımlanmadan bir saat önce X hesabından istifa ettiğini duyurdu. duyuruldu.

Paylaşımında şunları yazdı: “Kendi isteğimle üstlendiğim bu kutsal görevi sağlık sorunlarım nedeniyle bırakmak istediğimi Sayın Cumhurbaşkanımıza bildirdim.”

Eski bakan göreve başladı

1998-2015 yılları arasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Özhaseki, 2023'te yapılan genel seçimlerin hemen ardından yeni hükümet kabinesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak Murat Kurum'un yerini aldı.

Yaklaşık bir yıl görevde kalan Özhaseki'nin yerine eski bakan Murat Kurum getirildi.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı olan Kurum, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu ile yarıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir