Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gazze'de “acil ateşkes” ilan edilmesi yönünde yeniden oylama yapacak

Yeni tasarının kabulü konusunda biraz iyimser olan diplomatik kaynaklara göre, yeni tasarı, Birleşmiş Milletler ile hafta sonu Birleşmiş Milletler ile müzakere yapan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyelerinin girişimiyle hazırlandı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Gazze'de “derhal ateşkes” çağrısında bulunan yeni karar tasarısını bugün oylayacak.

ABD'nin inisiyatifiyle acil ve sürdürülebilir bir ateşkes ve rehine değişimi çağrısında bulunan son yasa tasarısı, Cuma günü daimi üyeler Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

Washington tarafından sunulan karar taslağı, sivilleri koruyacak ve insani yardımın ulaştırılmasına olanak sağlayacak, yaklaşık altı hafta sürecek “acil ve kalıcı bir ateşkes” çağrısında bulundu.

Rusya ve Çin'in yanı sıra Arap ülkeleri de tasarıyı, açık ve net bir şekilde İsrail'in saldırılarına son vermesini gerektirmediği için eleştirdi.

Yeni yasa öncekinden neden farklı?

AFP'ye göre, yeni karar taslağı Ramazan ayı boyunca “derhal ateşkes çağrısında bulunuyor” ve bu da daha sonra “kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese yol açacak.”

Yeni tasarı aynı zamanda “tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması” ve “büyük ölçekli insani yardım sağlanmasının önündeki tüm engellerin kaldırılması” çağrısında da bulunuyor.

Yeni yasanın bu kez kabul edilmesi konusunda biraz iyimser olan diplomatik kaynaklara göre, yeni yasa, hafta sonu ABD ile müzakere yapan BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyelerinin girişimiyle hazırlandı.

Cuma günkü taslağın aksine, yeni metindeki ateşkes çağrısı, Hamas'ın rehineleri serbest bırakması karşılığında Katar'ın ABD ve Mısır'ın desteğiyle, düşmanlıkları durdurmaya yönelik devam eden müzakereleriyle bağlantılı değil.

Pazartesi günkü nihai metnin daha önceki bir versiyonuna atıfta bulunan ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Cuma günü yaptığı açıklamada, diplomatik görüşmelerde yeterince güçlü destek verilmeyen bir kararın “aslında Hamas'a anlaşmayı masada bırakması için bir bahane verebileceğini” söyledi.

Bugün oylanan tasarıda, “sivillere ve sivil nesnelere yönelik her türlü saldırı ile sivillere yönelik her türlü şiddet ve düşmanlık ile her türlü terör eyleminin” de üzüntüyle ifade edildiği belirtiliyor.

İsrail, Hamas'ı açıkça kınamadığı için genellikle ABD vetosu tarafından engellenen daha önce oylanan yasa tasarılarını eleştirmişti.

İsrail'in Hamas saldırılarına tepki olarak 7 Ekim'den bu yana düzenlediği bombalamalarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 32 binin üzerinde sivil hayatını kaybetti.

Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırılarında 1.160 kişi hayatını kaybederken, örgüt 250 İsrail vatandaşını rehin almıştı.

7 Ekim itibarıyla BM Güvenlik Konseyi sekiz yasa tasarısından yalnızca ikisini kabul etti

Gazze konusunda fikir birliğine varılamayan BM Güvenlik Konseyi, insani yardıma ilişkin yalnızca 2 yasa tasarısını kabul ederken, 7 Ekim'den bu yana sunulan yasa tasarılarından 6'sını reddetti.

Ancak BM yetkililerine göre insani yardıma ilişkin alınan kararların, İsrail'in devam eden saldırıları nedeniyle şu ana kadar pratik bir etkisi olmadı.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyonluk Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce “güvenli bölge” ilan ettiği Refah kentine sığındı.

Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah'ın nüfusu, İsrail saldırıları öncesinde 280 bin iken, şu anda 5 kattan fazla artarak 1,5 milyona yaklaştı.

BM üyesi kuruluşlar tarafından hazırlanan ve geçen hafta açıklanan Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) raporunda, 1,1 milyon Gazzeli'nin “felaket boyutunda bir açlık ve kıtlıkla karşı karşıya olduğu” vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir