Boeing CEO'su Calhoun yıl sonunda görevinden ayrılacağını duyurdu

Calhoun'un kararıyla şirketin üst yönetiminde değişiklik yaşanacak.

REKLAM

Amerikalı otomobil üreticisi Boeing'in CEO'su David Calhoun, bir dizi güvenlik sorunu ve kaza sonrasında boğuşan şirketten yıl sonuna kadar istifa edeceğini açıkladı.

Calhoun'un kararı, Ocak ayı başında yeni Alaska Airlines 737 Max uçağı üzerinde yapılan panelin ardından geldi. havada patlamaktan Bu, o zamandan beri yoğun baskı altında olan şirketin devralınması yönündeki çağrıların bir parçası olarak geldi.

Pazartesi günü çalışanlara gönderdiği bir notta Calhoun, 5 Ocak'taki kazayı “Boeing için bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi ve şirketin her kademesinde güvenlik ve kaliteye tam bağlılığın önemini vurguladı.

Ayrılma kararının kendisine ait olduğunu söyleyen 67 yaşındaki Calhoun şunları söyledi: “Dünyanın gözleri üzerimizde ve bu andan itibaren, yeniden inşa etmek için birlikte çalışarak edindiğimiz tüm bilgilerden yararlanarak daha iyi bir şirket ortaya çıkaracağımızı biliyorum. Boeing son birkaç yılda.” Dedi.

Yönetimdeki değişiklikler

Şirketin tepesindeki değişiklik, bir grup ABD havayolunun sonucudur. Alaska Havayolları kazası Bu, endişelerini dile getirmek için Calhoun'un bulunmadığı bir buluşma talebinden gelişti.

Calhoun ayrılma kararını açıkladıktan sonra şirket, yönetim kurulunun eski Qualcomm CEO'su Steven Mollenkopf'u yeni başkan olarak seçtiğini ve Calhoun'un yerine geçecek kişiyi aramaya liderlik edeceğini duyurdu.

Öte yandan Boeing'in ticari uçak birimi başkanı ve CEO'su Stan Deal'ın derhal emekli olacağı ve şirketin baş işletme sorumlusu Stephanie Pope'un bu birime liderlik edeceği bildirildi.

Başkan Lawrence Kellner da bir sonraki hissedarlar toplantısında yeniden aday olmayı düşünmediğini açıkladı.

Calhoun, Boeing 737 Max uçaklarının 2018'de fırlatılacağını söyledi Endonezya2019'da ve 2019'da EtiyopyaToplam 346 kişinin hayatını kaybettiği kazaların ardından görevden alınan Dennis Muilenburg'un yerine Ocak 2020'de göreve başladı.

Uzmanlar ve yatırımcılar, yönetim kurulundaki bu değişim sürecinin, bir süredir güven ve değer kaybı yaşayan şirket için olumlu olmasını beklerken, bunun gerçekleşmesinin Calhoun'un halefine ve şirket yapısının değişmesine bağlı olduğuna dikkat çekiyor. yönetmek . yukarıdan kültür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir