Macron: Moskova'daki saldırıyı üstlenen IŞİD, Fransa'da da terör saldırısı düzenlemeye kalkıştı

Rusya'yı “Moskova'nın saldırısını Ukrayna'yı suçlamak için istismar etmemesi” konusunda uyaran Macron, bunun yalnızca “gülünç ve ters etki yaratacağı” görüşünü dile getirdi.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Moskova'daki saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD'in geçtiğimiz günlerde Fransa'da terör saldırısı düzenleme girişiminde bulunduğunu açıkladı.

Fransız Guyanası'na giden Macron, Moskova'da 137 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili basına açıklama yaptı.

İstihbarat servislerinin verdiği bilgilere dikkat çeken Macron, bu saldırıyı IŞİD bağlantılı bir grubun planladığını ve gerçekleştirdiğini söyledi.

Macron, “Bu grup bizim topraklarımızda çeşitli eylemler gerçekleştirmeye çalıştı.” dedi. Dedi.

Macron: Ukrayna'yı suçlamak saçma

Rusya'yı “Moskova'nın saldırısını Ukrayna'yı suçlamak için istismar etmemesi” konusunda uyaran Macron, bunun yalnızca “gülünç ve ters etki yaratacağı” görüşünü dile getirdi.

Saldırının ardından Fransa'nın Rusya'ya “daha fazla iş birliği” önerdiğini söyleyen Macron, bunun bakanlık düzeyinde veya teknik düzeyde olabileceğini vurguladı.

Şu anda konuyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile temasa geçme olasılığını dışlayan Macron, “Önümüzdeki gün veya haftalardaki gelişmelerin kişisel bir toplantıyı gerekli kılıp kılmayacağını hep birlikte göreceğiz” dedi. Rusya'nın başkenti Moskova. .

Son aylarda Fransa'nın turistik bölgeleri ve havalimanları terör tehdidi nedeniyle boşaltıldı.

Fransa terör alarmını en üst seviyeye çıkardı

Fransa'da terör tehdidi seviyesi bugün Moskova'da yaşanan terör saldırısı nedeniyle en yüksek seviyeye yükseldi.

Macron başkanlığındaki Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısının ardından Fransa Başbakanı Gabriel Attal, ikinci elden paylaştığı mesajında ​​bunu söyledi.

IŞİD'in 2015 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirdiği saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmiş, ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir