Almanya, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

Almanya'nın ev sahipliği yaptığı EURO 2024 maçında “gri kurt” işareti yapan Türk milli takım oyuncusu Merih Demiral'in, krizin daha da kötüleşmesi üzerine Almanya'nın Dışişleri Bakanlığı büyükelçisini aramasının ardından aynı adım bugün Berlin'den geldi.

REKLAM

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türk milli futbolcu Merih Demiral'ın Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) “gri kurt” işareti yapmasının ardından perşembe günü Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'i çağırdı.

Alman dışişleri sözcüsü, büyükelçinin çağrısının “gri kurt” selamlaması nedeniyle yapıldığını doğruladı.

Milli futbolcu Demiral'ın, galibiyeti kutlarken parmaklarıyla yaptığı 'boz kurt selamı' olarak bilinen 'kurt' hareketi 'uygunsuz davranış' olarak nitelendirilirken, Avrupa Birliği Futbol Federasyonları tarafından çarşamba günü olayla ilgili soruşturma başlatıldı. (UEFA), Avrupa futbolunun idari ve denetleyici organıdır.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in “Stadlarımızda Türk aşırı sağcılığına dair işaretlerin yeri yoktur” açıklaması ve UEFA'ya yaptırım çağrısı yapmasının ardından, turnuvanın ev sahibi Almanya ile Türkiye arasında gerilim arttı.

Berlin'in Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Türkiye, Almanya'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024'ün son 16 turunda Avusturya ile karşılaştı ve 2-1'lik skorla galip geldi. Demiral, bitiş düdüğünün ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Ülkü Ocakları ile özdeşleşen “bozkurt selamı” olarak bilinen jesti yaptı.

Avusturya'da 2019 yılında yürürlüğe giren ve son 16 turda Türkiye'ye mağlup olan “Semboller Kanunu” kapsamında “Gri Kurt Selamı” olarak bilinen hareket, “aşırıcılık ve Siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle yasaklanmıştı. “. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir