Brezilya, Meta'nın yapay zeka geliştirme için veri kullanmasını yasakladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Brezilya da Avrupa'yı takip ederek Meta'nın yapay zeka gelişimi için “kamuya açık gönderiler” kullanmasını yasakladı.

REKLAM

Brezilya, Meta'nın yapay zekasını (AI) geliştirmek için insanların sosyal medyadaki halka açık gönderilerini inceleme politikasını resmen engelledi.

Brezilya Ulusal Veri Koruma Ajansı (ANDP) bu haftanın başında yaptığı açıklamada, bu kararın “Meta'nın yeni yapay zeka politikasının veri sahiplerinin temel haklarına ciddi veya onarılamaz zarar verme riskine” karşı alındığını söyledi.

Enstitü tarafından yapılan açıklamada, Meta'nın en büyük pazarlarından birinin Brezilya olduğu ve ülkede yalnızca Facebook'un yaklaşık 102 milyon aktif kullanıcısının olduğu belirtiliyor.

Avrupa'da da engellendi

Sosyal medya şirketi Meta, geçtiğimiz hafta lansmanı nedeniyle insanların halka açık paylaşımlarını yapay zeka sistemleri geliştirmek için kullanmayı planlıyordu ancak Avrupa Birliği gizlilik politikası güncellemeleri (AB) tarafından engellendiği için bu planları askıya almak zorunda kaldı.

Avrupa gizlilik politikalarında yapılan değişiklikle birlikte, 18 yaş üstü kullanıcıların Facebook ve Instagram'da herkese açık olarak paylaştığı içeriklerin yapay zekanın geliştirilmesi amacıyla kullanılması yasaklandı.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) arabuluculuk yaparak diğer Avrupa organlarından Meta'ya veri kullanımı talebinde bulunmalarını istedi.

Şirketten, ChatGPT gibi sohbet robotlarına güç veren büyük dil modelleri (LLM'ler) geliştirmek için bu verileri kullanmayı ertelemesi isteniyor.

Meta, yerel veriler olmadan MetaAI'nin kullanıcılarına yalnızca “ikinci sınıf bir deneyim” sağlayabileceğini savundu.

Şirketin bu verilere erişimi olsaydı, MetaAI, AI chatbot ve MetaAI asistanı tarafından yayınlanan dil modeli olan Llama'yı piyasaya sürecekti.

Meta, Avrupa'daki yaklaşımının “yasa ve düzenlemelere uygun” olduğunu ve “sektördeki emsallerinin çoğundan daha şeffaf” olduğunu savundu.

'Gizlilik kanununa uygun' yöntem

Bir Meta yetkilisi Associated Press'e (AP) şirketin “hayal kırıklığına uğradığını” ve yönteminin “Brezilya'daki gizlilik yasa ve düzenlemelerine uygun olduğunu” söyledi.

Yetkili, “Bu, yapay zekanın geliştirilmesinde rekabet açısından bir engeldir. Yapay zekanın faydalarının Brezilya'daki insanlara ulaştırılması olasılığını daha da geciktirir” dedi.

Meta, Brezilya kurumunun bu kararı almasına herhangi bir engel bulunmadığını ancak buna rağmen “bilgiye erişim ve vazgeçme hakkını kullanma konusunda aşırı ve haksız engellerle karşılaştıklarını” belirtti.

Meta, insanların kişisel verilerini üretken yapay zekanın geliştirilmesi için kullanmanın olası sonuçlarının farkında olmalarını sağlamak için yeterli bilgi sağlamadığını da sözlerine ekledi.

Karar, verilerin nasıl kullanıldığına ilişkin şeffaflığa “zarar verecek”

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) Brezilya temsilcisi Hye Jung Han, Salı günü gönderdiği bir e-postada, düzenleyicinin kararının “meta içerik paylaşan çocukları kişisel verilerinin kaybolması endişesinden korumaya yardımcı olduğunu” söyledi.

Bir düşünce kuruluşu olan Rio de Janeiro Teknoloji ve Toplum Enstitüsü'nden Ronaldo Lemos, Meta ile ilgili kararın diğer şirketleri gelecekteki veri kullanımlarında şeffaflıktan uzaklaştırabileceğini söyledi.

Lemos, Meta'nın şeffaflık politikasının cezalandırıldığını söyledi.

“Meta, büyük teknoloji şirketleri arasında gizlilik politikasında platformlarındaki verileri yapay zekayı eğitmek için kullanacağını açıkça belirten tek şirket. Bu şeffaflık ağır bir şekilde cezalandırıldı” dedi.

REKLAM

Kararın tebliğinden itibaren beş iş günü içerisinde firma tarafından uygunluğun gösterilmesi gerekmektedir. Uyum sağlanmadığı her gün için günlük 50.000 Brezilya Reali (8.330 Euro) tutarında para cezası uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir