Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçı için Berlin'e gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Azerbaycan'daki programını iptal ederek, EURO 2024 çeyrek final maçında milli takıma destek vermek üzere Berlin'e gideceği açıklandı.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 ve 6 Temmuz'da Azerbaycan'ın Şuşa kentinde yapılacak Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) zirvesinin programını iptal ederek, Avrupa Futbolu çeyrek final maçı finalinde milli takıma destek vermek üzere Almanya'nın başkentine geçti. Şampiyonası (EURO 2024). Berlin'e gitmeye karar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Temmuz Cumartesi günü oynanacak Hollanda-Türkiye karşılaşmasını staddan izleyecek.

Milli antrenör Vincenzo Montella, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çeyrek final maçı için Almanya'ya davet etti.

Erdoğan gelemeyeceğini belirterek, “Burada çok sayıda devlet işi var ama onları adım adım takip ediyorum. Bugün tüm heyecanımla yanınızdaydım. Sizi tüm kalbimle kucaklıyorum.”

“Gri Kurt Selamı” krizi.

Erdoğan'ın kararı, Almanya ile Türkiye arasında tırmanan “gri kurt krizi” sonrasında geldi.

Almanya'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024'ün son 16 turunda Türkiye, Avusturya ile karşılaştı ve 2-1'lik skorla galip geldi. Demiral, bitiş düdüğünün ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Ülkü Ocakları ile özdeşleşen “bozkurt selamı” olarak bilinen jesti yaptı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in “Türk aşırı sağının sinyallerinin stadyumlarımızda yeri yoktur” açıklaması ve UEFA'dan yaptırım talep etmesi üzerine Berlin'in Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Almanya Dışişleri Bakanlığı da bugün benzer bir adım atarak Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'i bakanlığına çağırdı.

Alman dışişleri sözcüsü, büyükelçinin çağrısının “gri kurt” selamlaması nedeniyle yapıldığını doğruladı.

Avusturya'da 2019 yılında yürürlüğe giren ve son 16 turda Türkiye'ye mağlup olan “Semboller Kanunu” kapsamında “Gri Kurt Selamı” olarak bilinen hareket, “aşırıcılık ve Siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle yasaklanmıştı. “. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir