ABD'nin kuruluşundan bu yana İsrail'e yaptığı askeri yardım 300 milyar dolara ulaştı

ABD askeri yardımı, İsrail'i F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere gelişmiş silah sistemleriyle önemli ölçüde silahlandırırken, Washington aynı zamanda İsrail'in füze saldırılarına karşı koruma sağlayan “Demir Kubbe” hava savunma sistemini de finanse etti.

REKLAM

New York merkezli Dış İlişkiler Konseyi'ne (CRS) göre, ABD'nin kurulduğu 1948'den bu yana İsrail'e sağladığı askeri ve ekonomik yardımın miktarı, enflasyon oranı da dikkate alındığında 300 milyar dolara ulaştı.

CRS'ye göre ABD, İsrail'e yalnızca 2021'de 3,8 milyar dolar, 2022'de 4,8 milyar dolar ve 2023'te 3,8 milyar dolar değerinde askeri yardım sağladı.

Hamas'la savaşın 7 Ekim'de başlamasının ardından Beyaz Saray, kongre onayına gerek kalmadan “acil durum” hükmü kapsamında tank ve topçu mühimmatının İsrail'e acil sevkiyatını onayladı.

Sonuç olarak Washington, İsrail'e yaklaşık 106,5 milyon dolar değerinde 14.000 tank mermisi ve 147,5 milyon dolar değerinde top mermisi ve mühimmat satışına yeşil ışık yaktı.

Daha küçük değerli alımlar için kamuoyuna açıklama yapmanın gerekli olmadığını vurgulayan AFP, Washington Post'a atıfta bulunarak, Biden yönetiminin Ekim ayından bu yana İsrail'e bu tür 100'den fazla küçük satışı onayladığını söyledi.

İsrail'e yapılan “acil durum” satışları, ABD'nin yıllardır sağladığı düzenli, ücretsiz askeri yardıma ek olarak yapılıyor.

ABD, İsrail hava savunma sistemini finanse etti

ABD askeri yardımı, İsrail'i F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere gelişmiş silah sistemleriyle önemli ölçüde silahlandırırken, Washington aynı zamanda İsrail'in füze saldırılarına karşı koruma sağlayan “Demir Kubbe” hava savunma sistemini de finanse etti.

İki ülke arasında 2028 yılına kadar sürecek bir anlaşma uyarınca, ABD askeri teçhizatı, hizmetleri ve eğitiminin satın alınmasında kullanılabilecek askeri finansman olarak 3,3 milyar dolarlık temel sağlanıyor.

ABD, İsrail'e 18 milyar dolar değerinde 50 adet F-15 savaş uçağı satacak

Son olarak New York Times, ABD yönetiminin İsrail'e 18 milyar dolar değerindeki 50 adet F-15 savaş uçağının satışı için kongre onayı almaya hazırlandığını duyurdu.

Saatte yaklaşık 2.000 mil azami hıza sahip, hem havadan havaya muharebe hem de yer hedeflerini bombalama yeteneğine sahip F-15 savaş uçaklarının sevkiyatına 2029 yılında başlanması bekleniyor.

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarda mevcut F-15 savaş uçaklarını kullanırken, Lübnan merkezli Hizbullah, Suriye'deki İran destekli milisler ve İran'ın kendisi de dahil olmak üzere bölgesel tehditlere ilişkin uzun vadeli endişeleri gidermek için yeni F-15 uçakları satın alıyor. istediğini söyledi.

Daha önce Kongre tarafından onaylanan silahların sevkiyatı yolda

Washington Post gazetesi geçen hafta, ABD'nin Gazze'nin güneyinde yüz binlerce Filistinli sivilin hayatını tehdit edebilecek olası bir askeri saldırı konusundaki endişelerine rağmen Biden yönetiminin İsrail'e milyarlarca dolarlık bomba ve savaş uçağı gönderilmesine sessizce izin verdiğini yazmıştı. son günlerde.

Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre İsrail'e yönelik yeni silah yardım paketinde 1.800'den fazla 2.000 poundluk “MK84” bombası ve 500 adet 500 poundluk “MK82” bombası yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, değeri yaklaşık 2,5 milyar dolar olan 25 adet F-35A savaş uçağının İsrail'e sevkiyatına izin verdi.

Bu talep 2008 yılında Kongre tarafından onaylandığı için Dışişleri Bakanlığı'nın Kongre üyelerine yeniden bildirimde bulunmasına gerek kalmadı.

Geçtiğimiz hafta sevkiyatına izin verilen “MK84” ve “MK82” bombaları da yıllar önce Kongre tarafından onaylanmış ancak teslim edilmemişti.

ABD'nin İsrail'deki gizli silah depoları

Bu arada İsrail'de ABD hükümetine ait milyarlarca dolar değerindeki silahların bulunduğu, yeri gizli olan çok sayıda deponun bulunduğu biliniyor.

Bu depolar ilk olarak 1980'lerde Ortadoğu'da gelecekte yaşanabilecek olası çatışmalarda ABD kuvvetlerine hızlı bir şekilde ikmal yapmak amacıyla kuruldu.

REKLAM

Uzun süredir gizli tutulan bu silah depoları, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin İsrail'in Gazze'yi bombalamasına verdiği destek nedeniyle üzerlerindeki baskının artmasıyla uluslararası alanda daha fazla ilgi görmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir