İngiliz milletvekili flört uygulamasında meslektaşlarının numaralarını verdiğini itiraf etti

Kongre üyesi, flört uygulamasında tanıştığı bir adama özel fotoğraflarını gönderdikten ve meslektaşlarının telefon numaralarını verdikten sonra kendini güvende hissetmediğini söyledi

REKLAM

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin üst düzey bir üyesi, milletvekillerinin kişisel bilgilerini internette tanıştığı birine verdiğini itiraf etti.

William Wragg, Times gazetesine, flört uygulamasında tanıştığı bir adama özel fotoğraflarını gönderdikten ve meslektaşlarının telefon numaralarını verdikten sonra kendisini tehlikede hissettiğini söyledi.

Bunun İngiliz parlamentosunda çalışan kişileri hedef aldığı söylenen daha geniş bir operasyonun parçası olduğuna inanılıyor.

Times, bu isimlere daha sonra istenmeyen çapkın mesajlar gönderildiğini ve iki milletvekilinin bu mesajlara müstehcen fotoğraflar göndererek yanıt verdiğini söyledi.

36 yaşındaki Wragg, “Bana karşı kullanabilecekleri şeyler vardı” dedi. “Beni yalnız bırakmadılar. Başkalarının numaralarını istediler. Onlara bazı numaraları verdim, hepsini değil. Ona durmasını söyledim. Beni manipüle etti ve onun yüzünden diğer insanlara zarar verdim.” dedi.

Politico haber sitesi, şüpheli operasyonda görev yapan bir bakanın da aralarında bulunduğu 12 kişinin hedef alındığını ve bu kişilerin kendilerine Abi veya Charlie adını veren kişilerden kışkırtıcı mesajlar ve fotoğraflar aldığını bildirdi.

Ne Times ne de Politico bu operasyondan kimin sorumlu olduğunu belirtmedi.

Kolluk kuvvetleri ayrıca kötü niyetli iletişim raporunu araştırdıklarını söyledi.

Maliye Şansölyesi Jeremy Hunt, “Son birkaç günde yaşanan olaylar büyük endişe kaynağı oldu” dedi. “Buradan tüm milletvekilleri (Parlamento Üyeleri) için alınacak ders, siber güvenliğe çok dikkat etmeleri gerektiğidir” dedi.

Parlamento sözcüsü, milletvekillerinin siber saldırılara ve yolsuzluğa karşı savunmasız olabileceği endişelerini artıran mesajları anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Sözcü, “Parlamento güvenliği son derece ciddiye alıyor ve bu tür olaylara yanıt olarak Hükümetle yakın işbirliği içinde çalışıyor” dedi. “Endişesi olan herkesin Parlamento Güvenlik Bakanlığı ile temasa geçmesini teşvik ediyoruz.” dedi.

Wragg, 2015'ten bu yana Başbakan Rishi Sunak'ın Muhafazakar Partisinde milletvekili olarak görev yapıyor ve anayasal konuları ve standartları denetleyen partiler arası parlamento komitesine başkanlık ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir