Orban, Bosnalı Sırp liderle görüşmesi öncesinde Bosna-Hersek'in AB üyeliğine destek sözü verdi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Orbán, Saraybosna ziyareti sırasında, Avrupa ekonomisine “yeni bir ivme” kazandırmak ve yasadışı göçe karşı koruma sağlamak için AB'nin Batı Balkanlar'ı da kapsamasının şart olduğunu söyledi.

REKLAM

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, ülkesi Temmuz ayında Avrupa Konseyi dönem başkanlığını devraldığında Bosna-Hersek'in AB üyeliğini “mümkün olan en kısa sürede” destekleme sözü verdi.

Orbán, Saraybosna ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, AB'nin Batı Balkanlar'ı Avrupa ekonomisine “yeni bir ivme” kazandırma ve yasadışı göçe karşı koruma sürecine dahil etmesinin şart olduğunu söyledi.

Geçen ay AB üyeleri Saraybosna ile katılım müzakerelerini başlatma yönünde siyasi karar aldılar.

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre Avrupalıların %37'si Saraybosna'nın üyeliğini destekliyor ve bu da Saraybosna'yı Ukrayna'dan sonra en çok desteklenen ikinci ülke yapıyor.

Saraybosna'nın Avrupa hedeflerini destekleyen Orbán, Bosna-Hersek'in Sırp Cumhuriyeti bölgesini de ziyaret etmeyi planlıyor.

Orban'ın, Rusya yanlısı duruşuyla tanınan ve Sırplar arasında öfkeyi körüklemekle suçlanan lider Milorad Dodik ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Ulusal İstihbarat Müdürlüğü geçtiğimiz ay Dodik gibi liderlerin söylem ve eylemleri nedeniyle bölgede ciddi bir “yerel etnik şiddet” riski bulunduğu ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu dış aktörlerin onlar adına çatışmayı körüklediği uyarısında bulunmuştu. . kendi çıkarları.

Ziyaret sırasında Dodik, Sırp Cumhuriyeti'nin en prestijli ödülünü Orbán'a takdim etme niyetini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir