Yunanistan'ın Hydra adasında yattan atılan havai fişekler orman yangınına yol açtı

Yunanistan'ın ünlü turistik adalarından Hydra adasında yattan atılan havai fişeklerin ormanlık alana çarpması sonucu başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü.

REKLAM

Yunanistan'ın dünyaca ünlü adası Hydra'da cuma akşamı bir yattan atılan havai fişekler nedeniyle çıkan yangın, ada sakinleri arasında korku anlarına neden oldu.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, yerel saatle 22.45 sıralarında kıyıya demirleyen bir tekneden atılan havai fişek çam ormanlarına çarparak çevrede büyük bir yangına neden oldu.

Yunan haber sitesi eKathimerini'ye göre Hydra Belediye Başkanı Giorgos Koukoudakis, “Bazı insanlar sorumsuzca bir çam ormanında havai fişek fırlattığı için kızgınız” dedi.

Cumartesi sabahı söndürülen yangın, adanın güneydoğu ucunda, Agios Nikoloas plajının yakınında, yol erişimi olmayan, ağaçlar ve bitki örtüsüyle kaplı uzak bir bölgede çıktı. Üç itfaiyeci, beş gönüllü ve bir helikopterin hâlâ yangın mahallinde olduğu ve küçük alevlerle mücadele ettiği bildirildi.

Mora Yarımadası'nda bir kişi öldü

Yunanistan, sıcaklığın 35 dereceye ulaştığı orman yangınlarıyla boğuşuyor. Cuma günü ülkenin 64 bölgesinde 24 saat içinde yangın tespit edildi.

Yunan yetkililer Mora Yarımadası'ndaki orman yangınlarında bir kişinin öldüğünü söyledi.

Atina'nın 30 kilometre güneyindeki Koropi kasabasında perşembe günü çıkan orman yangınında kuvvetli rüzgarın etkisiyle alevler yayılırken iki köy boşaltıldı.

2023 yazında Avrupa Birliği (AB) tarihinin en büyük orman yangınlarından birini yaşayan Yunanistan'da, kontrol altına alınamayan alevler nedeniyle en az 21 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir