Ukrayna, Rusya'nın güneyindeki üç petrol rafinerisini İHA konvoyuyla vurduğunu duyurdu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Ukrayna ordusu, Rusya'nın güneyindeki üç petrol rafinerisinin bir İHA konvoyunun hedefi olduğunu duyurdu.

REKLAM

İsminin gizli kalması kaydıyla Associated Press'e (AP) röportaj veren Ukraynalı bir yetkili, Cuma günü Rusya'nın güneyindeki üç petrol rafinerisinin insansız hava araçlarından (İHA) oluşan bir konvoy tarafından vurulduğunu duyurdu.

Saldırının nasıl gerçekleştiğine ilişkin ayrıntı vermekten kaçınan yetkili, Karadeniz açıklarındaki operasyona Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Ukrayna Güvenlik Servisi'nin (SBU) katıldığını söyledi.

Yetkili, Afipsky, Ilsky ve Krasnodar petrol rafinerilerinin SBU'ya ait İHA'lar tarafından vurulduğunu söyledi. Rusya, karargâhı Sivastopol'da bulunan Karadeniz Filosu gemilerinin enerji ihtiyacını bu üç rafineriyle karşılıyordu.

Ayrıca Rusya'nın güneyindeki Yeysk kentinde İran menşeli Şahid insansız hava araçlarının depolandığı ve kullanıldığı bir insansız hava aracı tesisinin de vurulduğu belirtildi. Bu saldırının bir dizi patlamaya neden olduğu da iddia ediliyor.

Krasnodar bölgesindeki yerel yetkililer, drone saldırılarında aralarında petrol rafinerisi çalışanlarının da bulunduğu 4 kişinin yaralandığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan cuma günü yapılan yazılı açıklamada, hava savunma sistemlerinin 114 Ukrayna İHA'sını düşürdüğü vurgulandı. Kırım ve Karadeniz'de 70, Krasnodar'da 43 ve doğuda Volgograd'da bir İHA düşürüldü.

Ayrıca Rus savaş uçaklarının Cuma sabahı Karadeniz'de altı Ukrayna deniz insansız hava aracını imha ettiğini ve bunun son aylardaki en büyük insansız hava aracı saldırılarından biri olduğunu söyledi.

Krasnodar Valisi Veniamin Kondratyev, Ukrayna'ya ait İHA'ların Krasnodar kentindeki otobüs terminalinin yakınındaki kazan dairesine de zarar verdiğini ve saldırı sonucu bir işçinin öldüğünü söyledi.

Rusya'nın hava savunmasındaki gelişmelere rağmen Ukrayna, İHA saldırılarıyla askeri varlıkları yok etme tehdidi oluşturuyor.

Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını ilk kez 2014 yılında işgal etmişti.

Kırım'ın işgalinden kısa bir süre sonra, etnik Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Donbass'taki Luhansk ve Donetsk oblastları, Rusya'nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş ilan etti ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdu. Daha sonra Rusya, Ukrayna'yı işgalinin bir parçası olarak bu iki cumhuriyeti ilhak etti.

Şubat 2022'de Rusya, Ukrayna'nın “Nazilerden kurtarılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye geniş çaplı bir işgal başlattı ve özellikle doğu Ukrayna'da çatışmalar hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir