Yunan hükümeti 2023'teki tren kazasıyla ilgili gensoru riskiyle karşı karşıya

Oylama, onlarca yıldır süren ihmal ve kötü yönetimin demiryolu güvenliğini nasıl tehlikeye attığını ortaya koyan felaketten dolayı halkın öfkesinin devam ettiğinin bir göstergesi.

REKLAM

Yunanistan'da muhalefet partileri, geçen yıl 57 kişinin ölümüne yol açan tren kazasıyla ilgili olarak Başbakan Kyriakos Miçotakis'in hükümetine karşı parlamentoya gensoru önergesi sundu.

Bu hafta basında delillerin tahrif edildiği yönünde çıkan haberler sonrasında sol muhalefet partileri, hükümeti ülke tarihindeki en kötü kazayla ilgili “gerçeği saklamaya çalışmakla” suçlayan bir önergeyi masaya yatırdı.

Merkez soldaki PASOK partisinin başkanı Nikos Androulakis Çarşamba günü parlamentoya yaptığı konuşmada, “Her Yunan vatandaşı gibi biz de gerçeği bilmek istiyoruz” dedi. dedi.

Mitsotakis'in muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi kamuoyu yoklamalarında önde yer alırken, muhalefetin durumu siyasi kazanç için kullandığını söyledi. Adalet Bakanı George Floridis iddiaları “yalan ve aldatma kampanyası” olarak nitelendirdi.

Basında yer alan iddialarla ilgili ne söylendi?

Cumartesi günü To Vima gazetesi, istasyon şefi ile şoför arasında geçen ve kazadan birkaç saat sonra medyaya sızdırılan bir diyalogun kaydını yayınladı. Gazete, kaydın demiryolu ağındaki sistemik sorunlardan ziyade insan hatasını suçlayacak şekilde değiştirildiğini söyledi.

Kurbanların yakınları tarafından tutulan müfettişler, yanan tren vagonlarının kaza mahallinden hızla kaldırılmasının ve çakıl birikmesinin delilleri yok etmiş olabileceğini de ileri sürdü. Kaza anında Yunanistan'da bu tür kazaları araştıran işleyen bir ulusal soruşturma organı yoktu.

Kurbanların yakınları, politikacıları kovuşturmaya karşı koruyan yüzlerce yıllık kurallarda değişiklik yapılması çağrısında bulunuyor. Bu amaçla başlatılan kampanyada şu ana kadar 1,3 milyondan fazla imza toplandı.

Hükümet güvensizlik oylamasından sağ çıkabilecek mi?

Hata yaptığını inkar eden hükümetin, partisinin mecliste çoğunluğa sahip olması nedeniyle gensoru önergesini sorunsuz bir şekilde geçirmesi bekleniyor. Buna rağmen önergede, onlarca yıldır süren terk ve kötü yönetimin demiryolu güvenliğini nasıl tehlikeye soktuğunu ortaya koyan felaketten dolayı halkın hâlâ öfkeli olduğu vurgulanıyor.

Devam eden cezai soruşturmanın önümüzdeki aylarda tamamlanması beklense de uzmanlar, o zamandan bu yana standartların iyileştirilmesi yönünde çok az şeyin değiştiğini söylüyor.

Yetkililer olaydan, aralarında yargılanmak üzere tutuklanan istasyon şefinin de bulunduğu düzinelerce kişiyi suçlamıştı.

Yunanistan başbakanı olaydan dolayı özür diledi ve sorumluluğu üstlendiğini söyleyerek insanları “öfkenin toplumu bölmesine” izin vermemeye çağırdı. bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir