Putin: Rusya'nın NATO'ya saldırmaya niyeti yok ancak F-16 üsleri meşru hedefler olabilir

Putin, ülkesinin NATO ülkelerine saldırma niyetinde olmadığını, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya gönderdiği F-16 savaş uçaklarını vuracağını söyledi.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba akşamı bir hava üssünü ziyaret etti.

Burada askeri pilotlara seslenen Putin, Rusya'nın NATO'ya karşı savaş başlatma niyetinde olmadığını belirterek, “Ukrayna'dan sonra Avrupa'ya saldırmayı planladığımız iddiaları tamamen saçmalıktır.”

ABD'nin savunma bütçesinin Rusya'nın 10 katı olduğuna dikkat çeken Putin, “Bunu göz önünde bulundurursak NATO'ya savaş mı ilan edeceğiz? Bu saçmalık.”

F-16 Ukrayna'ya teslim edilecek

Batı'nın Ukrayna'ya göndermeyi vaat ettiği F-16 savaş uçaklarıyla ilgili bir soruya yanıt veren Putin, uçakların durumu pek değiştirmeyeceğini söyledi.

Putin, “Tıpkı tanklarını, zırhlı araçlarını ve çok sayıda roketatar dahil diğer ekipmanlarını yok ettiğimiz gibi, savaş uçaklarını da yok edeceğiz” dedi. Dedi.

Öte yandan Putin, F-16'ların nükleer silah taşıma yeteneğine sahip olduğunu vurgulayarak, muharebe operasyonlarında bunu dikkate alacaklarını da sözlerine ekledi.

“Adil oyun”

Putin ayrıca Ukrayna'nın Batılı müttefiklerine de seslendi ve ABD yapımı F-16 savaş uçaklarına ev sahipliği yapan ülkelerin Ukrayna'ya konuşlandırılmasının beklendiği konusunda uyardı. Putin, bu uçaklara ev sahipliği yapan Batılı hava üslerinin Kremlin güçleri için “meşru hedefler” olacağını söyledi.

F-16'lar yerdeyken onları korumak için yüksek standartta iniş pistlerine ve sertleştirilmiş hangarlara ihtiyaç duyar.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçen yıl yaptığı açıklamada 42 adet F-16 sözü verildiğini söylemişti. Aylardır Ukraynalı pilotlar Batı'da savaş uçaklarının nasıl uçurulacağı konusunda eğitim alıyor.

Askeri analistler, onlarca F-16'nın Ukrayna'ya potansiyel transferinin savaş alanında pek bir fark yaratmayacağını söylüyor. Ancak Ukraynalı yetkililer bu uçakları Rusya'nın hava hakimiyetine cevap vermek için bir fırsat olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir