Ukrayna'nın baş müzakerecisi: AB'ye katılım taahhütlerinde “ayrıcalık” istemeyeceğiz

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

AB'nin bu hafta katılım müzakerelerini resmen başlatmayı kabul etmesi sonrasında konuşan Olga Stefanishyna, Ukrayna'nın Batı ile entegrasyon yolunda “geri dönülemez” bir yolda olduğunu söyledi.

REKLAM

Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonundan sorumlu Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olga Stefanishyna, bu hafta katılım müzakerelerine başlama kararının ülkesi için “büyük bir gün” olduğunu ve ülkesinin taahhütlerinde “hiçbir ayrıcalık istemeyeceğini” söyledi. Avrupa Birliği (AB) üyeliği.

Stefanishyna Pazar günü Kiev'de yaptığı konuşmada, “Bu, Ukrayna halkının en yüksek iradesidir. Bundan geri dönüş yoktur. Ukraynalıların kendi tercihlerini savunduklarını gördünüz.” dedi.

Stefanishyna, AB'ye katılım konusunda baş müzakereci olarak atanmasından bu yana ilk röportajını verdi.

AB ülkeleri Cuma günü, 1 Temmuz'da AB başkanlığını devralacak olan Macaristan'ın güçlü muhalefetini aşarak Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerini başlatma konusunda anlaştılar. Üyelik süreci ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir ve yıllar sürebilmektedir. Türkiye, katılım müzakerelerine yaklaşık yirmi yıl önce başladı ve halen tam üyeliği bekliyor.

'Tarihi bir adım'

Stefanishyna Salı günü Lüksemburg'da katılım müzakerelerinin açılışına başkanlık edecek ve ona çok sayıda üst düzey hükümet yetkilisi eşlik edecek. Açılış töreninde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in bir konuşma yapması bekleniyor. Stefanishyna, Zelenskiy'in konuşmayı internet üzerinden mi yapacağı yoksa programa doğrudan mı katılacağı konusunda bilgi vermedi.

Cuma günkü kararı “tarihi bir adım” olarak nitelendiren Zelenskiy, X hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Halkımız Avrupa hayallerini gerçekleştiriyor. Ukrayna Avrupa'ya dönüyor.”

Avrupa Parlamentosu tarafından bu yılın başında gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklaması, AB vatandaşlarının genellikle Ukrayna'nın üyelik hedefini desteklediğini, ancak sürecin hızlandırılması konusunda daha az destek verdiklerini ortaya çıkardı.

Stefanishyna, Ukrayna'nın AB üyeliğinde özel ayrıcalık istemediğini de vurguladı.

“Ukrayna, sürecin hiçbir unsurunu kaçırmadan ve herhangi bir ayrıcalık istemeden hızla ilerliyor” dedi.

Rusya, Ukrayna'nın düşman olarak gördüğü Batılı ittifaklara katılma talebine önce ekonomik baskıyla, ardından geniş kapsamlı işgalle karşılık verdi.

On yıl önce, ölümcül Euromaidan protestoları, hükümetin AB ile daha yakın ilişkiler kurma sözüne sadık kalmasını talep ediyordu ve bu eylemler, ülkeyi Rusya'ya karşı kışkırtıyordu.

Entegrasyon sürecini anlatırken sıklıkla duygulandığı görülen Stefanishyna, “Bugün herkes için büyük bir gün” dedi. “Ukrayna'nın üyelik başvurusu üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Savaş hâlâ devam ediyor ama üyelik süreci artık başlıyor.”

Yirmili yaşlarından bu yana kamu yönetimi ve hükümette çeşitli pozisyonlarda çalışan 38 yaşındaki avukat Stefanishyna, AB ile müzakerelerde 35 kişilik Ukrayna heyetine liderlik edecek.

AB hedefleri

Ukrayna, 2019 yılında anayasasını AB hedeflerini içerecek şekilde değiştirdi ve Rusya'nın tam kapsamlı işgalini başlatmasından beş gün sonra, 28 Şubat 2022'de resmi olarak AB üyeliğine başvurdu.

AB üyeleri Polonya, Slovakya, Macaristan ve Romanya ile komşu olan Ukrayna, AB'ye katılırsa Fransa'yı geçerek bloğun en büyük üyesi haline gelecek ve ağırlık merkezini daha doğuya kaydıracak.

Moldova, Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye de AB'ye katılmayı bekliyor.

Ukrayna 2030 yılına kadar Birliğe katılmayı umuyor.

Adaylığından bu yana kaydettiği ilerlemeyle övgüyle karşılanan Ukrayna'nın, üyelik için gerekli onlarca kurumsal ve hukuki reformu hayata geçirmesi gerekiyor. Yolsuzlukla mücadeleye yönelik tedbirlerin yönlendirdiği bu liste aynı zamanda kamu yönetimi, yargı ve piyasa kurallarında kapsamlı reformları da içeriyor.

REKLAM

Yaz tatili olmadan devam edecek olan katılım sürecine şu anda Ukrayna'da 1000'den fazla kişi katılıyor.

Stefanishyna, “Önümüzdeki altı ay müzakerecilerimiz için çok önemli olacak” diyerek, Ukrayna'nın reformlar için net bir yol haritası sunması gerektiğini ekledi.

“Üyelik süreci ve Ukrayna'nın üyeliğinin cumhurbaşkanımızın en önemli önceliği olduğunu” belirten Stefanishyna, sözlerine şöyle devam etti: “Ukrayna biraz çılgın ve AB'ye katılım sürecine takıntılı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir