Netanyahu: Gazze'deki savaş son aşamaya geldi ancak İsrail Lübnan'ı hedef alabilir

Netanyahu, İsrail'in Lübnan'daki Hizbullah'a karşı kuzey sınırına daha fazla asker göndermeye hazırlandığını da sözlerine ekledi.

REKLAM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Pazar günü yaptığı açıklamada, Gazze'de Hamas'a yönelik operasyonun son aşamaya geldiğini ve İsrail'in Lübnan'daki Hizbullah'a karşı kuzey sınırına daha fazla asker göndermeye hazırlandığını söyledi.

Netanyahu'nun açıklamaları İsrail ile Hizbullah'ın savaşa yaklaştığını gösteriyor. İsrail başbakanı ayrıca Gazze'deki savaşın görünürde bir sonu olmadığını vurguladı.

Bir televizyon kanalına verdiği röportajda Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Refah kentindeki kara operasyonunu tamamlamaya yakın olduğunu ancak bunun Hamas'a karşı savaşın bittiği anlamına gelmediğini söyledi.

Başbakan ayrıca Gazze'nin daha az askere ihtiyaç duyacağını, dolayısıyla Hizbullah'la mücadele edecek güçlerin daha özgür olacağını ifade etti.

Netanyahu'nun yorumları Cumartesi günü polis ile aktivistler arasında Tel Aviv hükümetini istifaya çağıran kavga sonrasında geldi.

Başbakan uzun süredir İsrail'de yolsuzluk iddiasıyla yargılanıyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir