UEFA, “gri kurt” işareti nedeniyle Merih Demiral'e 2 maç ceza verdi.

Merih Demiral hakkında, EURO 2024 son 16 turundaki Türkiye-Avusturya maçında galibiyet kutlaması sırasında yaptığı “bozkurt selamı” nedeniyle soruşturma başlatıldı.

REKLAM

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Merih Demiral'e “kurt selamı” nedeniyle 2 maç men cezası verdi.

UEFA'nın kararına gerekçe olarak Demiral'in “sportmenliğe aykırı davranışı” gösterildi.

Ceza kararının UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 11. maddesi olan “Genel Davranış İlkeleri” çerçevesinde verildiği belirtildi.

UEFA'dan yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'in, genel davranış ilkelerine uymadığı gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki UEFA temsili kulüp müsabakasından diskalifiye edilmesine karar verilmiştir. temel nezaket kurallarını ihlal etti, spor müsabakalarını spor dışı etkinlikler olarak kullandı ve futbolun itibarına zarar verdi.” ifadelerine yer verildi.

Almanya'da oynanan Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda Türkiye'nin Avusturya'yı elediği karşılaşmada galibiyet golünü atan oyuncu Demiral, “gri kurt selamı” olarak bilinen “kurt” jesti yaptı, parmakları zafer sevinciyle. Olayın ardından UEFA, Demiral hakkında soruşturma başlattı.

Alman Bild gazetesi perşembe günü geç saatlerde Demiral'e iki maç ceza verildiğini belirtirken, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) haberi doğrulamayarak, “Yarın sabaha kadar savunmamız var” dedi.

Karar, TFF'nin bu sabah yaptığı savunmanın ardından geldi.

Demiral: 'Yaptığım işten çok mutluyum'

Milli takım oyuncusu Merih Demiral, çarşamba günü galibiyet kutlamasında verilen “bozkurt selamı”na ilişkin yaptığı açıklamada, “İki gol attığım için çok mutluyum. Aklımda bir gol kutlaması vardı, yaptım, bununla alakalı. Türkiye olarak Türk olmaktan gurur duyuyorum, o yüzden golün ardından bunu söyledim.” “Bunu iliklerime kadar hissettim, böyle bir şey yapmak istedim ve bunu yaptığım için çok mutluyum” dedi.

Demiral, şunları da ekledi: “Taraftarlarımızın tribünlerde bunu yaptığını gördüm, onları gördükten sonra daha çok yapmak istedim, çok mutluyum.”

“Gri Kurt Selamı” yasaktır

Avusturya'da 2019 yılında yürürlüğe giren ve son 16 turda Türkiye'ye mağlup olan “Semboller Kanunu” kapsamında “Gri Kurt Selamı” olarak bilinen hareket, “aşırıcılık ve Siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle yasaklanmıştı. “. .

Semboller Kanunu kapsamında “gri kurt” sembolünün yanı sıra Avrupa Birliği (AB), ABD (ABD), Türkiye ve Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Kürdistan İşçi Partisi (PKK) de yer alıyor. diğer birçok ülkeden Müslüman Kardeşler, Hamas, Lübnan Hizbullahı, Hırvatlar gibi aşırı milliyetçi gruplara ait sembol ve işaretler yasaktır.

Fransa ise 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ülkü Ocakları'nın ülkedeki faaliyetlerini resmen yasaklamıştı.

Bahçeli'den UEFA'ya tepki

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, UEFA'nın Demiral hakkında disiplin soruşturması açmasına tepki gösterdi.

X hesabına açıklama yapan MHP lideri Bahçeli, UEFA'nın kararının kasıtlı provokasyon olduğunu söyledi.

UEFA'nın soruşturma kararını kınayan Bahçeli, “Sahadaki mücadelenin masada boşa gitmemesi için sakin ve basiretli olunması” çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir