Eski Filipin Devlet Başkanı Duterte, hükümet ihalelerini destekçilerine vermekle suçlanıyor

Filipinler Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunan eski Senatör Antonio Trillanes, eski Başkan Rodrigo Duterte'nin devlet kasasını yağmaladığını söyledi.

REKLAM

Eski Filipin Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve yardımcısı Christopher Lawrence Go, milyonlarca dolar değerindeki devlet altyapı sözleşmelerini destekçilerine dağıtmak ve devlet kasasını yağmalamakla suçlanıyor.

Duterte'nin rakibi olan eski senatör Antonio Trillanes, bugün eski cumhurbaşkanı ve yardımcısına karşı Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

Trillanes, Duterte'nin yardımcısı Christopher Lawrence Go'nun babası ve erkek kardeşine ait iki inşaat şirketine 2007 ile 2018 yılları arasında toplam değeri 114 milyon dolar değerinde 100'den fazla ihale verildiğini söyledi.

Söz konusu şirketlerin büyük ölçekli altyapı inşaatlarını gerçekleştirecek kaynaklara ve insan gücüne sahip olmadığını savunan Trillanes, Duterte'yi devletin kasasını yağmalamakla suçladı.

Duterte ve Go hakkında dava açılıp açılmayacağı ise Manila Savcılığı'nın yürüteceği soruşturmanın sonucuna göre belirlenecek.

Ayrıca Duterte hakkında, göreve geldiği 2016 yılında başlatılan “uyuşturucuyla savaş” operasyonları sırasında insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde soruşturma açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir