Tahran polisi sokak kameralarıyla peçe denetimlerini artıracak

Yeni uygulamaya göre Cumartesi gününden itibaren başörtüsü kuralını ihlal edenler öncelikle uyarılacak, durumun tekrarı halinde bu kişiler adalet önüne çıkarılacak.

REKLAM

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Nisan'dan itibaren başörtüsü denetimlerinin artırılacağı uyarısında bulunuldu.

Tahran polis şefi Abbasali Muhammedian, başkentteki halka açık yerlerde başörtüsü kontrollerinin sıkı bir şekilde uygulanacağını söyledi.

İlgili yasa yürürlüğe girmeden önce, Koruma Konseyi tarafından henüz onaylanmamış olsa da İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bayram vesilesiyle yaptığı vaazda, karşı çıktığı tedbirlerin derhal uygulanması çağrısında bulunmuştu. toplumda “dini normların ihlali” olarak adlandırılıyor.

Yeni uygulamaya göre Cumartesi gününden itibaren başörtüsü kuralını ihlal edenler öncelikle uyarılacak, durumun tekrarı halinde bu kişiler adalet önüne çıkarılacak.

Tahran polisinden yapılan açıklamaya göre, sokaklarda zorunlu başörtüsü ve kıyafet kurallarına uymayan kadınları tespit etmek için akıllı kamera sistemi kullanılacak.

Kadın sürücüler için de aynı kural geçerli olacak, uyarıyı dikkate almayıp durumu devam ettirenlerin araçlarına el konulacak.

İran'da gösteriler neden çıktı?

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından tutuklandıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini, 16 Eylül'de hayatını kaybetti.

Amini'nin ölümünün ardından 17 Eylül 2022'de memleketi Sakkız'da başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak hükümet karşıtı protestolara dönüştü.

Aylarca süren olaylarda 500'e yakın protestocu öldürülürken, yüzden fazla polis memuru da hayatını kaybetti.

Ülkede Mahsa Amini'nin ölümünü protesto eden ve zorunlu kıyafet zorunluluğuna karşı çıkan binlerce kişi gözaltına alındı.

Kitlesel gösteriler sona ermiş olsa da İran'ın birçok bölgesindeki kadınlar kamusal alanlarda, alışveriş merkezlerinde, barlarda, bankalarda, okullarda ve sokaklarda başlarını örtmeyerek protestolarına devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir