ABD ve Güney Kore 100 savaş uçağının yer aldığı hava tatbikatlarına başladı

Güney Kore ile ABD arasında iki hafta sürecek hava tatbikatına yaklaşık 100 savaş uçağı katılacak. Ancak bundan kısa bir süre önce ABD, Japonya ve Güney Kore, Doğu Çin Denizi'nde üç günlük bir deniz tatbikatı düzenledi.

REKLAM

Güney Kore ve ABD, “Kuzey Kore'den gelen askeri tehditlere karşı hazırlıkları güçlendirmek” amacıyla 100'e yakın savaş uçağının katılacağı ortak hava tatbikatı başlattı.

İki ülkenin hava kuvvetlerinden yapılan ortak açıklamaya göre, eğitim bugün (12 Nisan) başkent Seul'ün 178 kilometre güneyinde bulunan Kunsan hava üssünde başladı.

“Kore Uçuş Eğitimi (KFT)” adı verilen askeri tatbikat iki hafta sürecek. Tatbikata aralarında F-35'lerin de bulunduğu 25 tip jet katılacak.

KFT, Müttefiklerin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği iki büyük hava tatbikatından biridir.

ABD Ordusu ve Deniz Piyadelerinin de katılacağı askeri tatbikatın, gelişmiş savaş uçağı operasyonlarını entegre etmeye, hassas saldırı yeteneklerini geliştirmeye ve birlikleri savaş, arama kurtarma ve toplu paraşütle atlama senaryoları konusunda eğitmeye odaklandığı kaydedildi.

Tatbikat, Kuzey Kore'nin 2 Nisan'da hipersonik savaş başlığıyla donatılmış katı yakıtlı orta menzilli balistik füze fırlatması da dahil olmak üzere, bu yıl devam eden silah testleri üzerindeki gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

ABD, Japonya ve Güney Kore tartışmalı denizde tatbikat yaptı

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden'ın Japonya ve Filipinler liderlerini ağırladığı günlerde ABD, Japonya ve Güney Kore üç günlük deniz tatbikatı gerçekleştirdi.

ABD Donanması'ndan USS Theodore Roosevelt liderliğindeki ABD uçak gemisi saldırı grubu, Japonya ve Güney Kore ile üç günlük ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.

Tatbikatın “Çin'in bölgedeki saldırgan askeri eylemlerine karşı ortakların dayanışmasını güçlendirmeyi” amaçladığı belirtildi.

Doğu Çin Denizi'nde 10-12 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen tatbikata ABD ve Güney Kore güdümlü füze destroyerleriyle katılırken, Japonya savaş gemisiyle katıldı.

Çin, Japon diplomatı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı, Japon liderin Washington ziyareti sırasındaki “olumsuz” tutumu nedeniyle Pekin'deki Japon büyükelçiliğinde görevli üst düzey diplomatı Bakanlığa çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Asya İşleri Departmanı genel müdürü Liu Jinsong'un, iki farklı Washington zirvesine ilişkin “ciddi açıklamalar” yaptığını ve Akira Yokochi ile yaptığı görüşmede “ciddi endişesini ve güçlü memnuniyetsizliğini” dile getirdiğini lütfen unutmayın. Pekin'deki Japon büyükelçiliğinin baş yetkilisi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Söz konusu açıklamaları üzüntüyle kınıyor ve kararlı bir şekilde karşı çıkıyoruz. Pekin bölgede ayrıcalıklı çevrelerin kurulmasına karşı çıkıyor.” dedi.

Sözcü, “Çin, bu ülkelerin küçük grup politikalarına ve gerilimleri kışkırtan ve şiddetlendiren her türlü eylemine kesin bir şekilde karşı çıkıyor” dedi.

“Hint-Pasifik'in savunmasına olan bağlılığımız sarsılmazdır.”

ABD, Filipinler ve Japonya'nın liderleri Perşembe günü yaptıkları açıklamada, “Çin'in Hint-Pasifik bölgesindeki hırsına” karşı koymayı amaçlayan bir adım olarak savunma ve ekonomik iş birliğini ilerletme konusunda anlaştıklarını söylediler.

Beyaz Saray'da Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'u ağırlayan Biden, ABD'nin Hint-Pasifik'in savunmasına yönelik kararlılığının “sarsılmaz” olduğunu söyledi.

Başkan Biden, şunları söyledi: “Hint-Pasifik bölgesindeki Çin askeri tehdidine karşı ABD'nin Japonya ve Filipinler'e yönelik savunma taahhütleri sarsılmazdır. Daha önce de söylediğim gibi, Çin'in güneyindeki uçak, gemi veya Filipinler silahlı kuvvetlerine yönelik herhangi bir saldırı, Deniz ortak savunmamızı harekete geçirecektir.” diye uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir