Sinan Ateş cinayetiyle ilgili davanın ikinci duruşması görüldü

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili davanın ikinci duruşmasında Murat Can Çolak, Serdar Öktem ve Ufuk Köktürk gibi isimler ifade verdi.

REKLAM

Eski Ülkü Ocakları başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili dava Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.

Dün başlayan davanın ilk duruşmasında önemli isimlerin açıklamaları yapıldı. Bugün yapılan ikinci duruşmada ise Murat Can Çolak, Serdar Öktem ve Ufuk Köktürk gibi isimler ifade verdi.

Duruşmaya ayrıca Ateş'in eşi Ayşe Ateş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ana Muhalefet Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ve DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da seyirci olarak katıldı. Cinayet günü Ateş'in yanındaydı ve yaralandı.

İkinci duruşma, cinayetin zanlısı Eray Özyağcı'yı İstanbul'dan Ankara'ya getiren özel harekât polislerinden Murat Can Çolak'ın savunmasıyla başladı. Çolak, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Davanın kritik isimlerinden ve aynı zamanda davanın diğer sanıkları olan Doğukan Çep ve Eray Özyağcı'nın da avukatı olan Serdar Öktem'in savunması alındı.

Geçmişte ülkücü örgütlerin başkan yardımcılığını da yapan Öktem'in savunması gergin oldu. Suçlamaları reddeden Öktem, “eski savcıların dosya üzerinde manipülasyon yapması” sonucu tutuklandığını söyledi.

Öktem savunmasında “FETÖ, PKK ve DHKPC mensupları tarafından hedef alındığını” da öne sürdü.

Cinayetin ardından gözaltındaki sorguda cep telefonunun şifresini vermediği için sorgulanamayan Öktem, şifreyi hatırlamadığını ısrarla belirtti. Ateş'in avukatları, Öktem'in telefonundaki delilleri görmek istediklerini söyledi. Bu talep, sanık savunma avukatları ile Ateş'in avukatları arasında şiddetli tartışmaya yol açtı.

Cinayetten önce Çep'e para gönderdiği tespit edilen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul İl Meclis Üyesi Ufuk Köktürk, savunmasında Çep'in yakın arkadaşı olduğunu belirtti.

Dün görülen ilk duruşmada cinayetin sorumlusu olarak bilinen Eray Özyağcı daha önce yaptığı tüm açıklamaları yalanlarken, Doğukan Çep ise “davanın baş aktörü” olduğunu iddia etti.

Ne oldu?

Sinan Ateş, 30 Aralık 2022'de Çankaya İlçesi Çukurambar İlçesi Kızılırmak Mahallesi'nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Ateş'in ölümüyle ilgili olarak yargılanan toplam 39 kişiden iddianame hazırlandı ve gözaltına alınan 22 kişi hakkında dava açıldı. Yurt dışına çıkış yasağı konulan diğer 17 kişi hakkında soruşturmanın ayrı bir dosyayla devam etmesine karar verildi.

Ankara Başsavcılığı'nın Ateş cinayeti soruşturması kapsamında çeşitli suçlardan hazırladığı iddianamede 22 sanık hakkında hapis cezası istendi.

Katil Eray Özyağcı, Vedat Balkaya ve Suat Kurt ortak fail olmakla suçlandı; Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş suça teşvikle suçlandı; Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay e Mustafa Ensar Aykal'ın suça yataklık suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

Sinan Ateş cinayeti hakkında ne biliyoruz?

Soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında katili İstanbul'dan Ankara'ya getiren özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Mert Gelenbey de yer alıyor.

Ayrıca Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel Tolgahan Demirbaş, MHP İstanbul İl Müdürü Ufuk Köktürk ve MHP'li avukat Serdar Öktem, cinayetin ardından katili kaçırmak ve cinayeti organize etmekle suçlanarak halen cezaevinde bulunuyor.

Ateş cinayetinde katili kaçırdığı iddia edilen Demirbaş'ın silinen mesajları ele geçirilirken, 9 ay öncesine kadar takip yapıldığı ortaya çıktı. Yazışmalarda Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım da yer alıyor.

Demirbaş'ın telefonunda ele geçirilen verilere göre, cinayet öncesinde Yıldırım, Demirbaş'a Ateş'in yerini sordu. Bu bilgiyi eski MİT mensubu olduğu iddia edilen Çağlar Zorlu'dan da aldı.

REKLAM

Demirbaş'ın Ateş'le ilgili bilgi aldığı kişilerden biri de SY isimli kişi.

Mesajlara göre Demirbaş, 7 Nisan 2022'de SY'den adres istedi ve Ateş'in eşinin kimlik numarasının da yer aldığı bilgilerin yer aldığı ekran görüntüsünü gönderdi. Ertesi gün SY, Ayşe Ateş'in Ankara Yenimahalle'deki ev adresini, kendisiyle bir tanıdığı aracılığıyla iletişime geçtiği düşünülen Demirbaş'a gönderir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ateş cinayetinin gölgesini MHP'ye düşürmek istediklerini” belirterek, “MHP düşmanları konuyu saptırıyor” dedi.

Partisinin Büyük Millet Meclisi grup toplantısında konuşan Bahçeli, cinayetle ilgili uzun süre yorum yapılmamasına ilişkin “Sessizliğimiz soylularımızdan geliyor” dedi.

Ateş suikastının ardından MHP ve Ülkü Ocakları'ndan taziye mesajı gelmemesi eleştirildi.

REKLAM

Ateş, 2019 yılında İYİ Parti'nin kuruluşunda MHP yönetiminin yanında yer almış ve partiden ayrılanları eleştirmişti. Ateş, 2020 yılında Bahçeli'nin isteği üzerine başkanlıktan istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir