Putin'in Kuzey Kore ziyareti: Moskova ile Pyongyang arasında olası bir ittifaka yönelik adımlar atılıyor mu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında imzalanan stratejik ortaklık anlaşması, iki ülke arasında Soğuk Savaş sonrası yakınlaşmanın sinyalini veriyor.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, çarşamba günü “kapsamlı” bir stratejik ortaklığa imza attı. Bu ortaklık kapsamında, üçüncü bir ülkenin saldırısı durumunda iki ülke birbirlerine karşılıklı yardım sözü veriyor.

İki ülke arasındaki bu adım, Moskova ile Pyongyang arasında Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana yaşanan en güçlü yakınlaşmaya işaret ediyor.

Putin, açıklamasında stratejik ortaklık anlaşmasını, ABD ve diğer NATO ülkelerinin Rusya topraklarına saldırı düzenlemek üzere Ukrayna'ya uzun menzilli silahlar ve F-16 savaş uçakları gönderme çabalarına benzeterek, bu eylemlerin “ciddi bir ihlal” olduğunu söyledi. “Uluslararası kuralların.

Anlaşmada iki ülke arasında “siyasi, ticari, kültürel, insani ve güvenlik alanlarında” işbirliği öngörülüyor ancak Kuzey Kore ile olası askeri-teknik işbirliği göz ardı ediliyor.

Putin ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kuzey Kore'ye yönelik, iki ülke arasında silah transferini teknik olarak engelleyen yaptırımların gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Kuzey Kore lideri de yeni stratejik anlaşmayı memnuniyetle karşıladı ve bunu “tamamen barışçıl ve savunma amaçlı bir belge” olarak nitelendirdi.

TASS haber ajansı, Rus ve Kuzey Koreli yetkililerin katıldığı toplantının bir buçuk saat sürmesinin ardından iki liderin kişisel görüşmelerine devam ettiğini bildirdi.

“Gerçek arkadaş”

Stratejik ortaklık anlaşmasının imzalanmasının ardından yapılan basın açıklamasında Kuzey Kore lideri, Rusya'yı “gerçek bir dost” ve Başkan Vladimir Putin'i “Kore halkının en yakın dostu” olarak nitelendirdi.

“Tüm dünyanın Rusya'dan dostane bir misyonun geldiği Pyongyang'a baktığı şu anda, ben bu muhteşem odada Rus yoldaşlarım, gerçek dostlarım ve ortaklarımla birlikte duruyorum” dedi.

Putin'in Moskova'ya daveti

“2000 yılındaki ziyaretimden bu yana Pyongyang'da meydana gelen değişiklikler etkileyici” diyen Putin, bir sonraki ikili görüşmenin Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılabileceğini vurguladı.

Putin, “Umarım bir sonraki ziyaret Rusya'ya, Moskova'ya olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir