Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Corbyn'e İngiltere seçimlerinde başarılar diledi

Corbyn, Demirtaş'ın kendisine gönderdiği mektupları paylaşarak eski eşbaşkana teşekkür etti.

REKLAM

Yaklaşık 9 yıldır cezaevinde olan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Temmuz'da yapılacak İngiltere seçimlerinde bağımsız aday olan İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbyn'e başarı diledi. .

İşçi Partisi listesinden çıkarıldıktan sonra seçimlere bağımsız aday olarak katılma kararı alan Corbyn, paylaşımında Demirtaş'ın Edirne cezaevinden gönderdiği Türkçe ve İngilizce mektupların fotoğraflarını paylaşarak eski HDP liderine teşekkür etti. . Çarşamba günü öğlen X hesabında.

Corbyn, paylaşımında “Haksız yere tutuklu bulunduğunuz Türk Cezaevi'nden yazdığınız destek mektubu için teşekkür ederiz Selahattin Demirtaş” dedi ve ekledi: “Özgürlük, barış ve adalet mücadelesi hem Türkiye'de hem de her yerde kazanılmalıdır.” Dünya.”

Demirtaş, HDP Merkez Yürütme Komitesi'nin geçtiğimiz ekim ayında Twitter'da (şimdiki adıyla) başlattığı sokağa çıkma çağrısıyla yoğunluğu artan, kamuoyunda “Kobane olayları” olarak bilinen protestoları ve silahlı çatışmaları kışkırtmakla suçlanıyor. 6, 2014.

IŞİD saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihleri ​​arasında Suriye'nin kuzeyindeki Ayn el-Arab'da (Kobane) çoğunluğu PKK sempatizanı olan protestocular tarafından düzenlenen ve toplam 46 kişinin öldüğü, 682 kişinin yaralandığı protestolar çoğunlukla Türkiye'de. Operasyon Türkiye'nin doğu ve güneydoğu illerinde gerçekleştirildi.

IŞİD ve PKK, Türkiye, Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer birçok ülke tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.

Dönemin diğer HDP eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de yargılandığı ve “Kobani davası” olarak anılan davada geçtiğimiz mayıs ayında alınan kararla Demirtaş, tutuklanmıştı. “Devletin birlik ve bütünlüğünü desteklemektedir” suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. “Suç işlemeye tahrik” suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Demirtaş'ın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Demirtaş 4 Kasım 2016'dan beri tutuklu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş ve diğer eski eşbaşkan Yüksekdağ'ın “hak ihlaline” maruz kaldığına hükmetti ve Türk hükümetine eşbaşkanları serbest bırakması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir