Pakistan'da eski Başbakan Khan'ın eşi Bushra Bibi, kendi isteği üzerine ev hapsinden cezaevine nakledildi.

Pakistan'da eski Başbakan İmran Han'ın eşi Bushra Bibi, 14 yıllık hapis cezasını çekmekte olduğu ev hapsinden gerçek bir hapishaneye nakledildi. Büşra Bibi'nin, eşinin de bulunduğu Adyala Cezaevi'ne nakli, Bibi'nin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirildi.

REKLAM

Pakistan'da bir mahkeme, 14 yıl hapis cezasını kendi villasında çekmekte olan eski Başbakan İmran Han'ın eşi Bushra Bibi'nin “güvenlik kaygısı” nedeniyle ev hapsi yerine cezaevine gitme talebini kabul etti. .

Başbakanlıkları sırasında aldıkları hediyelerin ayrıntılarını açıklamamak ve devlet hediyelerini yasa dışı olarak satmakla suçlandıkları “yolsuzluk” davasında hüküm giyen İmran Khan ve eşi Bushra Bibi, 14'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Avukatı Naeem Panjutha sosyal medyadan yaptığı açıklamada, İslamabad'daki villasında hapis cezasını çeken Bushra Bibi'nin ev hapsi cezasına karşı çıktığını söyledi.

Bibi, avukatları aracılığıyla İslamabad Yüksek Mahkemesi'ne başvurarak cezaevine gönderilmesini istemişti.

Yüksek Mahkeme'nin Bibi'nin, 70 yaşındaki eski kriket yıldızı Imran Khan'ın 14 yıllık hapis cezasını çekmekte olduğu Rawalpindi'deki Adyala Hapishanesine nakledilmesine karar verdiği bildirildi.

İmran Han'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi'nden (PTI) yapılan açıklamada Bibi'nin, “alt hapishane” olarak tanımladığı evde yetkililerin bozuk yemek servisi yaptığından şikayetçi olduğu bildirildi. Yetkililer Bibi'nin suçlamasını reddetti.

Büşra Riaz Watto adıyla dünyaya gelen Bibi, evlendikten sonra Han soyadını aldı. Eşi ve sevenleri ona genellikle “Büşra Bibi” veya Büşra Begüm diye hitap ediyor.

Bu unvanlar Urduca saygıyı ifade eder. Bibi tasavvufa olan bağlılığıyla tanınır.

Öte yandan cezaevinde olmasına rağmen Pakistan'ın en popüler siyasetçisi olmayı sürdüren İmran Han, 49 yaşındaki eşi Bushra Bibi'nin manevi rehberi olduğunu söylüyor.

Han 5 günde üç ayrı hapis cezasına çarptırıldı

Pakistan'da 30 Ocak'ta mahkeme, “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçlanan ve tutuklu bulunan eski Başbakan Khan ve eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'yi 10'ar yıl hapis cezasına çarptırdı.

31 Ocak'ta Khan ve eşi Büşra Bibi, hediyeleri sattığı ve görev yaptığı süre boyunca aldığı hediyelerin ayrıntılarını açıklamadığı için yargılandığı yolsuzluk davasında suçlu bulunarak 14'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Başbakan.

Ayrıca 3 Şubat'ta mahkeme eski Başbakan Khan ve eşi Bushra Bibi'yi yasadışı evlilik yaptıkları gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir