ABD İsrail'e bomba göndermeyi bıraktı, Refah'ın doğusunda çatışmalar sürüyor

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD'li bir yetkiliye göre, askıya alınan sevkiyatın 1.800 adet 900 kilogramlık bomba ve 1.700 adet 225 kilogramlık bombadan oluşması gerekiyordu.

REKLAM

ABD, İsrail'in geniş çaplı bir saldırıda kullanabileceği güçlü bombaların nakliyesini durdurduğunu duyurdu.

Bu arada Hamas, Gazze Şeridi'nin güneyindeki kalabalık bir şehir olan Refah'ın eteklerinde İsrail askerleriyle çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Başkan Joe Biden yönetiminin, İsrail'in Refah'a yönelik planladığı saldırıya açık bir tepki olarak geçen hafta İsrail'e bazı bomba sevkiyatını durdurduğunu söyledi.

Şu ana kadar Beyaz Saray'dan ya da Pentagon'dan bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Hangi silah sevkiyatları durduruldu?

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD'li bir yetkiliye göre, askıya alınan sevkiyatın 1.800 adet 900 kilogramlık bomba ve 1.700 adet 225 kilogramlık bombadan oluşması gerekiyordu.

Yetkili, sevkıyatı askıya alma kararının geçen hafta alındığını ve sevkıyatın daha sonraki bir tarihte yeniden başlatılması konusunda henüz bir karar alınmadığını söyledi.

ABD'nin, bombaların yoğun nüfuslu bir kentsel alanda kullanılma ihtimali nedeniyle sevkiyatı iptal ettiği tahmin ediliyor.

İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari, ABD'nin silah sevkıyatını askıya almasıyla ilgili bir soruya yanıt olarak şunları söyledi: “ABD ile anlaşmazlıklar 'kapalı kapılar ardında' çözüldü” dedi.

Mısır'daki görüşmeler

Öte yandan İsrail'in Refah işgalini engellemeyi amaçlayan ABD yönetimi, Hamas'ın yeni ateşkes teklifinin çıkmaza giren müzakerelerde bir atılım sağlayabileceğine inandığını ve görüşmelerin Çarşamba günü Kahire'de yeniden başlayacağını açıkladı.

Mısırlı iki kaynak, dün Kahire'de yapılan görüşmelerde hazır bulunan beş heyetin (Hamas, İsrail, ABD, Mısır ve Katar) müzakerelerin yeniden başlamasına olumlu yanıt verdiğini ve görüşmelerin çarşamba günü devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Hamas: Refah'ta çatışmalar devam ediyor

Öte yandan Hamas, yüzbinlerce Filistinlinin daha kuzeyde savaşmaktan sığındığı Refah'ın doğusunda militanlarının İsrail güçleriyle çatıştığını bildirdi.

Reuters'in görüştüğü yerel halk, çatışmaların kentin dış mahallelerinde devam ettiğini doğruladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılardan kaçan 1,5 milyon kişinin sığındığı Refah kentinde son 24 saatte 35 kişi hayatını kaybetti.

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 34 bin 844'e yükseldi.

İsrail, Refah'ta binlerce Hamas militanının saklandığı gerekçesiyle şehre saldırı tehdidinde bulunurken, Batılı ülkeler ve Birleşmiş Milletler, şehre yapılacak geniş çaplı bir saldırının insani bir felaket olacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir