Meteoroloji uyardı: “Yağmurun ve sıcaklığın olmadığı bir döneme girdik” – Son Dakika Türkiye Haberleri

MGM Meteoroloji Uzmanı Murat Acar, artan sıcaklıkların orman yangınlarına etkisine ilişkin bilgiler verdi.

Konuyla ilgili Acar, şunları söyledi: “İç bölgelerde sıcaklıklar 35-40 dereceye ulaşabiliyor. Bu orman yangınlarını tetikleyen bir süreç.”

“Son değerlendirmelerimize göre bayramdan sonraki hafta da ülkemizin özellikle güney kesimlerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyretmeye devam edecek. Ayrıca iç kesimlerde ve İç Anadolu'da sıcaklıklar aynı kalacak. Kuzey kesimlerimizde sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyretmeye devam edecek. Halen mevsim normallerinin üzerinde diyebiliriz ama önümüzdeki dönemde 2-4 derecelerin üzerinde sıcaklıklar bekliyoruz. kuzeyde 4-6 derece, güneyde 6-10 derecedir.

“SICAKLIK GÜNDEMİMİZDE OLMAYA DEVAM EDECEK”

Bir haftalık süreçte şiddetli yağışımız yok. Kuzeydoğu bölgelerde yerel gök gürültülü sağanak yağışlar olabilir ancak bunlar ciddi değil. Sıcaklıklar bir hafta boyunca gündemimizde olmaya devam edecek. Aynı zamanda rüzgarlı. Marmara ve Kuzey Ege'de rüzgarın kuzeyden kuvvetli esmesi ve kısa vadede bazen fırtına seviyesine ulaşması ihtimali var. Bunun dışında ülkemizin güney kesimlerinde, özellikle güneyin iç kesimlerinde yani Toroslar bölgesinde sıcaklıklar nispeten daha yüksektir.

Rüzgar kıyı kesimlerde güneyden estiği için kıyı kesimlerde, örneğin Antalya'da, sıcaklıklar 32-33 derece civarında seyrederken, Antalya'nın iç kesimlerinde sıcaklıklar 35-40 derecelere ulaşabiliyor. Bu orman yangınlarını tetikleyen bir süreçtir. Rüzgarın kuzeyden esmesi, iç kesimlerde sıcaklığın yüksek olması ve nemin azalması nedeniyle vatandaşlarımızın ve yetkili kurumlarımızın orman yangınlarına dikkat etmeleri faydalı olacaktır.

“SICAK VE YAĞMURSUZ BİR DÖNEME GİRDİK”

Ankara, İstanbul ve İzmir'de yağış beklemiyoruz. Neredeyse bir haftadır yağmur yağmadı. Kurak ve sıcak bir döneme girdik. Şiddetli ekstrem hava olayları beklemiyoruz. İzmir'de sıcaklıklar 35-36 dereceye çıkacak. Mevsim normallerinin çok üstünde. Ankara'da da sezon ortalamasının üzerinde, İstanbul'da ise biraz daha düşük. Normal mevsim değerleri civarında, bazen daha yüksek. İstanbul'da rüzgar 3 gün boyunca kuzeyden kuvvetli esebilir.

Şubat ayından itibaren mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar beklediğimizi söylemiştik. Bunun nedenine gelince, küresel ısınmanın bir gerçek olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Ama bu klimatolojik olarak bir gecede etki eden bir şey değil. Yani küresel ısınma ve iklim koşulları söz konusu olduğunda neredeyse 25-30 yıllık bir dönemi kapsaması gerekiyor. Tarihin en sıcak haziran ayını yaşıyor olabiliriz. Bununla ilgili değerlendirmeler var. Bunda küresel ısınmanın da etkisi var.

DİKKAT 'BU SAATLERDE DIŞARI ÇIKMAYIN'

Özellikle güney bölgelerdeki vatandaşlarımızın gün içinde 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkmaması daha iyi olur. İnsan sağlığı açısından yapılacak en iyi şey bu saatlerde güneşte kalmamaktır. Elbette bu saatlerde çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız da var. “Güneşten korunmak için de önlem almaları gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir